4.8 C
Skopje
27.1.2020 - 21:07

Ознака: реформи

Заев: Започнувањето преговори со ЕУ ќе значи дополнителен мотив за реформите

Претседателот на СДСМ Зоран Заев заедно со генералниот секретар Љупчо Николовски и претседателот на Комисијата за надворешни работи на СДСМ, Едмонд Адеми се сретна...

Димитров: Земјава ги исполни условите, одлуката за пристапните преговори да се...

Министерот за надворешни работи Никола Димитров денес средба со Оливер Вархеји, комесар за европска соседска политика и преговори за проширување на Европската Унија, кој...

Вархеи побарал 50 милиони евра за поддршка на реформите во Македонија

Еврокомесарот за соседска политика и проширување, Оливер Вархеи, на заедничката прес-конференција со техничкиот премиер, Оливер Спасовски, потврди дека проширувањето на ЕУ за новата Комисија...

Дедо Мраз не доаѓа во Македонија, тука живее

Македонија, несомнено, стана држава во која најлесно се жонглира со милијардите. Не во денари, туку во милијарди евра, за да нема забуна. Редица политички...

Како да се оживее процесот за проширување на ЕУ?

Неодамнешното вето за пристапни преговори со ЕУ на Македонија и Албанија од страна на францускиот претседател Емануел Макрон генерално е гледано како чекор назад...

Француските синдикати не се откажуваат од барањата

Претставниците на синдикатот во Франција соопштија дека нема да го прекинат штрајкот сè додека претседателот Емануел Макрон не поднесе оставка од најавената реформа на...

Берлин и Париз кројат план за целосна трансформација на ЕУ

Документот долг две страни има цел да покаже како француско-германското партнерство ги надминува скорашните тензии Автори: Рим Момтаз и Дејвид М. Херценхорн Политико  Можете да почнете да...

Укажувачите не виреат во Македонија

ЗАКОН ИМА, ПРАКТИЧНИ ЕФЕКТИ НЕМА Иако постои скоро четири години, ефектите од донесувањето на Законот за заштита на укажувачи не се видливи во јавноста. Ниту...

ММФ стравува од поткопување на реформите

Од Меѓународниот монетарен фонд, чиј тим престојуваше во земјава заради спроведување на редовниот годишен преглед на економијата, испратија суптилни забелешки за фискалните политики на...

Разгледувањето на францускиот предлог e прв чекор кон враќање на довербата

Министрите на земјите-членки на Европската Унија (ЕУ) ќе разговараат за политиките на проширување и пристапување кон Унијата, на утрешниот состанок на Советот за надворешни...