Ознака: реферндум

Британците би гласале за ЕУ на нов референдум за Брегзит

Најновата анкета на јавното мислење во Велика Британија за напуштањето на ЕУ, покажува дека трендот е променет и дека доколку сега се одржи нов...

Заев: Денес е вистински празник

Премиерот и лидер на СДСМ Зоран Заев гласаше на избирачкото место 1730 во ОУ „Никола Вашцаров“ во Струмица. Тој на гласање дојде во придружба...

Хан најави уште подолготрајни преговори со ЕУ

И додека Брисел сѐ уште ја одмерува својата стратегија за земјите од регионот, а секоја држава посебно веќе ги крои своите позиции, планови и...

Заев: Огромен процент од граѓаните се „за“, очекувам бројките да растат

Огромен процент од граѓаните ќе се изјаснат „За“ на претстојниот референдум, и впрочем и дури и тие што се против, се со мали минорни...

Окупација во 26 слики

Истоимениот филм (1978) на Лордан Зафрановиќ своевремено предизвика толку контроверзии, што неколку години дури и не беше прикажуван. Приказната за окупацијата, односите меѓу луѓето,...

Претставници на ОБСЕ/ОДИХР и ААВМУ разговараа за претстојниот референдум

Делегација на ОБСЕ/ОДИХР, предводена од вишиот советник за избори, Стивен Мартин денеска во седиштето на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) со...

Група „Охрид“: Сега е времето за Македонија, ве повикуваме да кажете...

На 30 септември ќе имате можност да направите историски избор. Дали сакате да го отворите патот за членство на вашата земја во НАТО и...

Триесет организации почнаа кампања за бојкот на референдумот

Триесет организации потпишаа денеска Меморандум за стратешка соработка со цел бојкот на референдумот. Тие формираа  т.н Кризен штаб за кампањата, а се предводени од  Јанко Бачев од...

Јанушев: Власта распиша референдум без да го почитува мислењето на 455.000...

Бледите и стерилни прес конференции на Заев не може да ја покријат трагедијата што и се случува на Република Македонија изминатите 14-тина месеци, истакна...