14.7 C
Skopje
24.4.2019 - 12:34

Ознака: референдум

Неуспешен референдум за независност на Нова Каледонија

Мнозинството гласачи на Нова Каледонија го одбија предлогот за независност на островскиот архипелаг од Франција. Резултатите од долгоочекуваниот референдум покажуваат дека 57 отсто од...

На референдумот за независност на Нова Каледонија излезноста 74 отсто

Референдумот за независност на Нова Каледонија од Франција, денеска го обележи голема излезност и до затворање на избирачките места на гласање излегоа 73,68 отсто...

Нова Каледонија на референдум одлучува за независност од Франција

Жителите на француската прекуморска територија во Тихиот Океан, Нова Каледонија денеска ќе гласаат на референдум за независност, како последен чекор во тридецениските обиди на...

Конгресните избори како референдум за Трамп

Бомби испратени по пошта, масакр во синагога и расистичка реторика. Таква е сликата за Америка во пресрет на изборите за Конгресот на 6 ноември. Многумина...

Нова Каледонија ќе гласа на референдум за независност

Жителите на француската прекуморска територија во Тихиот Океан, Нова Каледонија в недела ќе гласаат на референдум за независност, како последен чекор во тридецениските обиди...

ВМРО-ДПМНЕ му достави на СДСМ копија од Извештајот за резултатот од...

ВМРО-ДПМНЕ денеска до седиштето на СДСМ достави копија од Извештајот за конечниот резултат од референдумот на 30 септември објавен во Службен весник 2018 година,...

Нема да се формира анкетна комисија за испитување на референдумот

Собранието денеска во рамки на продолжението на 60. седница со само осум гласови „за“ и 60 „против“ не ја усвои одлуката за формирање анкетна...

Референдум за скара, за имени или за безимени Македонци

Оваа колумна е објавена пред 5,5 години, а сега е само „рециклирана“ во целост: „Еден коментар со кој еден читател ме нарекува ’патриот‘ од...

Македонската криза на идентитетот би можела да ја обликува иднината на...

Со наближувањето на стогодишнината од Првата светска војна, погледите повторно се вперени кон проблематичниот регион каде што конфликтот почна. Западниот Балкан е цел на...

Вучиќ: Недостигаше нешто во понудата на ЕУ до Македонија за референдумот

По неуспехот на референдумот во Македонија и изборите во БиХ се охрабрувам да кажам дека имаме потреба од посилна ЕУ во регионот. Потребно ни...