6 C
Skopje
15.11.2018 - 3:54

Ознака: референдум

Мета-Милард: Позитивниот резултат од референдумот во Македонија е важен и за...

Албанскиот претседател Илир Мета и заменик-помошникот секретар во Бирото за европски и евроазиски работи на Стејт Департментот, Елизабет Милард на денешната средба во Тирана,...

Флекенштајн: Референдумот е прозорец што ретко се отвора

Референдумот е прозорец што ретко се отвора и треба да го искористите. Зависи од раководствата во Македонија и Грција, но најмногу зависи од вас...

Бакојани: Се чини дека референдумот ќе помине

Во овој момент најверојатно сценарио е дека референдумот ќе помине, така се чини, но не сум жител на ПЈРМ за да знам, вели поранешната...

„Куќа на иднината“ – придобивки или ќорсокак по 30 септември

На улица „Македонија“, во близина на Спомен-куќата на Мајка Тереза, денеска е поставена урбана инсталација „Куќа на иднината“, со цел на еден поинаков начин да им...

Хан: Секој да си го каже мислењето без страв од санкција

Додека постојат етничките граници општествата во регионот нема да напредуваат. Ни треба една јавна сфера во која луѓето се активни, а медиумите се клучни...

Уставните измени – тема од која се бега

Колку и да се инсистира на информираност на граѓаните за предностите и шансите што ќе се добијат со успешниот референдум, се чини дека постојат...

Уставен суд ја отфрли иницијативата за оспорување на одлуката за референдум

Уставниот суд ја отфрли иницијативата за оценување на уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието на Република Македонија на 30...

Може ли со нов референдум да се преиначи претходна одлука на...

Дали е хипотетички можно во некоја блиска или подалечна иднина, доколку за тоа се создадат такви правно-политички услови, во Македонија да се одржи нов...

Многу гафови во двата табора

Познавачите забележуваат дека во една сериозна референдумска кампања не смее да се остави простор за какви било двосмислени толкувања Водечките пораки од кампањата за претстојниот...

Уставниот суд ја почна седницата за одлуката за референдум

Уставниот суд ја почна седницата на која треба да се одлучува за уставноста и законитоста на Одлуката за распишување на референдум, донесена од Собранието...