13 C
Skopje
17.2.2019 - 17:31

Ознака: референдум

Блер бара нов референдум, Меј гневна

Бившиот британски премиер претходно порача дека пратениците во парламентот во Лондон би можеле да поддржат нов референдум, ако ниту една од другите опции на...

Дали втор референдум за брегзит ќе промени нешто?

Повеќето Британци сметаат дека втор референдум за брегзит би го поништил резултатот од изјаснувањето од 2016 година и би ја задржал Британија во ЕУ,...

Поранешниот лидер на Каталонија треба да плати казна поради референдумот

Поранешниот претседателот на регионалната Влада на шпанската покраина Каталонија, Артур Мас осуден е да плати казна од 4,9 милиони евра, колку што се потрошени...

Шпанскиот премиер побара нов референдум за Брегзит

Шпанскиот премиер, Педро Санчез во интервју за „Политико“ порача дека „на местото на Тереза Меј без сомнеж би повикал на втор референдум“. – Вистина е...

Неуспешен референдум за независност на Нова Каледонија

Мнозинството гласачи на Нова Каледонија го одбија предлогот за независност на островскиот архипелаг од Франција. Резултатите од долгоочекуваниот референдум покажуваат дека 57 отсто од...

На референдумот за независност на Нова Каледонија излезноста 74 отсто

Референдумот за независност на Нова Каледонија од Франција, денеска го обележи голема излезност и до затворање на избирачките места на гласање излегоа 73,68 отсто...

Нова Каледонија на референдум одлучува за независност од Франција

Жителите на француската прекуморска територија во Тихиот Океан, Нова Каледонија денеска ќе гласаат на референдум за независност, како последен чекор во тридецениските обиди на...

Конгресните избори како референдум за Трамп

Бомби испратени по пошта, масакр во синагога и расистичка реторика. Таква е сликата за Америка во пресрет на изборите за Конгресот на 6 ноември. Многумина...

Нова Каледонија ќе гласа на референдум за независност

Жителите на француската прекуморска територија во Тихиот Океан, Нова Каледонија в недела ќе гласаат на референдум за независност, како последен чекор во тридецениските обиди...

ВМРО-ДПМНЕ му достави на СДСМ копија од Извештајот за резултатот од...

ВМРО-ДПМНЕ денеска до седиштето на СДСМ достави копија од Извештајот за конечниот резултат од референдумот на 30 септември објавен во Службен весник 2018 година,...