15.3 C
Skopje
13.5.2021 - 9:51

Ознака: референдум

Велика Британија ќе се соочи со предизвик за да ја задржи...

Жолтите плакати на Националната партија на Шкотска (СНП) можат да се забележат низ предградието Саутсајд во Глазгов со цел да се изрази лојалност за...

Во неизвесност се надежите на Старџен за нов референдум за независност

Надежите на шкотската премиерка Никола Старџен за одржување на втор референдум за независност се во неизвесност откако првичните резултати од изборите покажаа дека нејзината...

Шкотската влада објави предлог-закон за втор референдум за независност

Владата на Шкотска објави предлог-закон за одржување втор референдум за независност, што би се одржал по завршувањето на пандемијата. Шкотската национална партија соопшти дека ќе се...

Нова Каледонија на референдум за независност од Франција

Граѓаните на Нова Каледонија, прекуморска територија на Франција, излегоа на референдум за да одлучат дали се за независност од Франција. Утрово беа отворени 304 избирачки...

Русите му дадоа можност на Путин да владее до 2036 година

Мнозинството руски граѓани гласаа за измени во Уставот што ќе му овозможат на претседателот Владимир Путин да остане на власт до 2036 година. Сепак, еднонеделниот...

На онлајн референдумот во Русија гласале 70 отсто од граѓаните

Во Русија е во тек референдум на кој може да се гласа и онлајн за промена на Уставот, што ќе му овозможи на претседателот,...

Путин го одложи референдумот за измени на Уставот

Рускиот претседател, Владимир Путин, го одобри предлогот на изборната комисија во Русија за одложување на референдумот за уставни измени за 1 јули, јавија државните...

Швајцарците на референдум одлучуваат за закон против хомофобија

Швајцарците денеска на референдум гласаат за забрана на дискриминацијата врз основа на сексуална ориентација. Швајцарскиот парламент претходно го одобри потегот за проширување на постојното законодавство...

Шкотска чекори кон втор референдум за независност

„Демократско барање“ за пренесување на власта од британскиот во шкотскиот парламент, за да се овозможи втор референдум за независност на Шкотска ќе биде објавено...

Подготовки за референдум за Косово?

За дел од српската опозиција предложените измени за менување на цензусот на успешноста на референдумот претставуваат подготовка на законската рамка за признавање на сецесијата...