15 C
Skopje
24.9.2018 - 4:14

Ознака: референдум

Пахор: На овој свет ништо не е идеално, во недела одлучувате...

Верувам дека ќе сакате да донесете одлука со која на Македонија широко ќе и се отворат вратите кон иднината. Навиваме за вас, се надеваме...

Пендаровски: Со евроатланска интеграција младите ќе останат во Македонија

Со евроатланска интеграција на Македонија младите ќе добијат поголема можност во својата држава и ќе се намали иселувањето во странство, им укажа денеска на...

Мицкоски: Договорот за менување на името е штетен и треба да...

Договорот за менување на името е штетен и треба да се отфрли. Тој е против македонските национални интереси, против македонската држава. Тој е „диво...

Османи: Иванов е сè она од што Македонија сака да излезе...

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи коментирајќи ја изјавата на претседателот Ѓорге Иванов дека нема да излезе на референдумот на 30 септември, рече дека...

Ирска ќе одржи референдум за укинување на забраната ѕа богохулење

Ирската Влада соопшти дека на 26 октомври ќе се одржи референдум за укинување на законот со кој се казнува богохулењето. Бласфемијата (богохулство) во Ирска е...

Спасовски: Институциите ќе гарантираат беспрекорно спроведување на референдумот

Правото на глас е неприкосновено и никој не смее да го загрози. Тајноста на гласот е гарантирана, а институциите ќе гарантираат беспрекорно спроведување на...

Намален бројот на пријавени за гласање во домашни услови во...

Синоќа во 24 часот заврши пријавувањето на граѓаните, кои побараа да гласаат во домашни услови на претстојниот референдум. Во текот на вчерашниот ден до...

Георгиевски: Ако пропадне референдумот, остануваме БЈРМ

Не смееме да заборавиме дека ако пропадне референдумот ние и понатаму остануваме БЈРМ, затоа што, како прво, не верувам дека веќе ќе има храбри...

Иванов: На 30 септември нема да гласам

Два пати ја добив довербата на граѓаните за да не дозволам промена на Уставот со цел промена на уставното име, да не прифаќам идеи...

На полноќ завршува пријавувањето на болните и инвалидизирани лица за гласање...

Во Општинската изборна комисија (ОИК) - Штип денеска до пладне се пријавиле вкупно 15 болни и инвалидизирани лица да гласаат дома, еден ден пред...