32.8 C
Skopje
2.8.2021 - 20:44

Ознака: рестриктивни мерки

Се зголемува гневот на Австралијците додека милиони се под блокада

Повеќе од 13 милиони Австралијци, односно околу половина од населението, се наоѓаат во блокада по најновите воведени рестриктивни мерки за сузбивање на ширењето на...

Владата ќе одлучува за новите рестриктивни мерки

Владата денеска ќе ја одржи редовната 69-та седница, со повеќе точки на дневниот ред, информираат владините служби. На седницата, која ќе започне во 12 часот,...

Спасовски за полицискиот час: Мерката е рестриктивна, но неопходна

Вечерва во 22 часот почна полицискиот час на територијата на целата држава и ќе трае до 5 часот наутро. Оваа мерка важи до 22...

Филипче: Засега нема потреба од рестриктивни мерки

Засега нема потреба од нови рестриктивни мерки, но не ја исклучувам можноста за тоа, изјави министерот за здравство, Венко Филипче. Тој рече дека се анализираат...

Грчките превозници го блокираа Евзони поради рестриктивните мерки

Грчките превозници од 7 часот утринава го блокираа граничниот премин Евзони од грчка страна во знак на протест поради рестриктивните мерки на граничниот премин...

Џонсон најави ублажување на рестриктивните мерки во февруари

Британскиот премиер Борис Џонсон бара начини за олеснување на некои рестриктивни мерки воведени за забавување на ширењето на ковид-19, пред средината на февруари, објави...

Засега нема нови рестриктивни мерки, комисијата ќе се состане идната недела

Комисијата за заразни болести попладнево на состанок одлучи дека нема да дадат препорака за нови рестриктивни мерки. За евентуални дополнителни мерки, Комисијата ќе одлучува на...

Германски градови воведуваат рестриктивни мерки

Поради пораст на бројот на инфекции со коронавирус, властите во Франкфурт одлучија да реагираат и да воведат построги антипандемиски правила. Тоа вклучува скратено работно време...

Англија повторно воведува рестриктивни мерки

Социјалните собири на повеќе од шест лица ќе бидат забранети во Англија од понеделник поради наглото зголемување на бројот на заболени од коронавирус. Според британската...

Србија воведува нови рестрикции, најстрого ќе биде во Белград

Во Србија, која веќе два дена е потресена од големи немири, донесени се нови мерки за превенција од коронавирусот. Како што претходно беше најавено,...