17.6 C
Skopje
6.6.2020 - 20:46

Ознака: реставрација

Влада: Во реставрацијата на автентичниот лик на Стара Чаршија запазени се...

Во рамките на проектот за Локална и регионална конкурентност (ПЛРК), Општина Чаир аплицираше со под-проектот „Промоција на чаршиски туризам во Општина Чаир“. Сите активности...

Осигурителните компании одбиваат да ја обезбедат базиликата Свети Марко

За базиликата Свети Марко во Венеција ќе бидат потребни милиони евра за реставрација, откако неделава беше поплавена по шести пат во 1.200 години, изјави...

Манастирот во Вељуса ќе се реставрира со пари од амбaсадорскиот фонд...

Во манастирот „Св. Богородица Милостива“ (Елеуса) во струмичкото село Вељуса денеска беше потпишан грантот од амбасадорскиот фонд на САД наменет за конзервација и реставрација...

Започна рестраврацијата на позлатениот саркофаг на најславниот египетски фараон

За првпат по откривањето на гробницата во 1922 година во Египер започна реставрација на познатиот позлатен саркофаг на Тутанкамон. Реставрацијата почна на средината на...

Почнува реставрацијата на Рембрантовата „Ноќна стража“

Амстердамскиот „Ријксмусеум“ почнува со реставрацијата на славната Рембрантова слика „Ноќна стража“, најголем реставраторски потфат во историјата, кој ќе се одвива зад стаклен ѕид во...

Светот со здружени сили ќе помогне во реставрација на Нотр Дам

Рускиот претседател Владимир Путин му предложи на францускиот колега Емануел Макрон помош од најдобрите руски експерти за обновување на катедралата Нотр Дам, која претрпе...

Отворено ателје за реставрација на делата на Хемингвеј

Американската невладина организација „Фарма за стража“ и кубанските институции отвориле ателје за реставрација на наследството на американскиот писател Ернест Хемингвеј во време на силни...

Макотрпна и долга реставрација на „Аве Марија“

Џулијан Баумгартнер, кој е реставратор во „Баумгартнер реставрација за ликовна уметност“ од Чикако, работи на реставрација на икона „Аве Марија“. Оваа икона била направена...

Завршена реставрацијата на Тутанкамоновата гробница

Ѕидните слики биле оштетени од влага, прашина и јаглерод диоксид што го издишувале посетителите Стручните лица од институтот за конзервација „Гети“ ги поправиле гребнатините и...

Гробот на Тутанкамон во полн сјај по децении реставрации

Стотина години по откритието на гробот на Тутанкамон, во кој беше пронајдено мумифицирано дете-крал, погребано пред повеќе од 3000 години, заврши проектот за реставрација...