5.6 C
Skopje
19.10.2021 - 8:52

Ознака: реставрација

Привршува реконструкцијата на Офицерскиот дом во Битола

Градоначалничка на Битола, Наташа Петровска, заедно со заменикот на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи,...

Со донација на Ротари клубот реставрирана чешмата кај Офицерскиот дом

Едно од култните места за битолчанни, чешмата кај Офицерскиот дом, повторно е достапна за жителите на Битола и случајните минувачи. Претставници од Ротари клубот од...

Богородичната црква во Париз после реставрацијата ќе изгледа исто како претходно

По неколкумесечна расправа околу нејзиниот дизајн, реконструктираната Богородична црква најверојатно ќе изгледа исто. Сите што се надеваа дека ќе бидат сведоци на новиот изглед на...

„Ноќна стража“ во хиперрезолуција помага во реставрацијата

Државниот музеј во Амстердам на интернет ја објави најдеталната фотографија досега направена од сликата „Ноќна стража“ на Рембрант, на која се гледаат секое движење...

Влада: Во реставрацијата на автентичниот лик на Стара Чаршија запазени се...

Во рамките на проектот за Локална и регионална конкурентност (ПЛРК), Општина Чаир аплицираше со под-проектот „Промоција на чаршиски туризам во Општина Чаир“. Сите активности...

Осигурителните компании одбиваат да ја обезбедат базиликата Свети Марко

За базиликата Свети Марко во Венеција ќе бидат потребни милиони евра за реставрација, откако неделава беше поплавена по шести пат во 1.200 години, изјави...

Манастирот во Вељуса ќе се реставрира со пари од амбaсадорскиот фонд...

Во манастирот „Св. Богородица Милостива“ (Елеуса) во струмичкото село Вељуса денеска беше потпишан грантот од амбасадорскиот фонд на САД наменет за конзервација и реставрација...

Започна рестраврацијата на позлатениот саркофаг на најславниот египетски фараон

За првпат по откривањето на гробницата во 1922 година во Египер започна реставрација на познатиот позлатен саркофаг на Тутанкамон. Реставрацијата почна на средината на...

Почнува реставрацијата на Рембрантовата „Ноќна стража“

Амстердамскиот „Ријксмусеум“ почнува со реставрацијата на славната Рембрантова слика „Ноќна стража“, најголем реставраторски потфат во историјата, кој ќе се одвива зад стаклен ѕид во...

Светот со здружени сили ќе помогне во реставрација на Нотр Дам

Рускиот претседател Владимир Путин му предложи на францускиот колега Емануел Макрон помош од најдобрите руски експерти за обновување на катедралата Нотр Дам, која претрпе...