Ознака: Ресен

Приведено едно лице за предизвикување на пожар во ресенско

Полицијата уапси едно лице за предизвикување пожар во селото Лева Река, Ресен. Според информациите од полицијата, уапсен е К.С. од с.Лева Река поради постоење основи...

Се обновува патот Ресен – Охрид

РЕСЕН Неодамна започна обновата на патниот правец Ресен - Охрид, од делницата од Отешево до приклучувањето на патот Охрид - Св. Наум, преку националниот парк...

Единаесет агрометеоролошки станици во Пелагонискиот Регион

РЕСЕН Единаесет агрометеоролошки станици се поставени на отворени земјоделски обработливи површини во пелагонискиот плански регион за подобрување и осовременување на земјоделското стопанство. Ова ќе овозможи...

Малолетници сквернавеле гробови во Ресен и се снимале за „Тик-ток“

Полицијата повика на разговор три малолетни лица во Ресен осомничени дека сквернавеле гробови и се снимале за „Тик-ток“. Според информациите од МВР, денеска полицијата идентификуваа...

„Ауди“ удри во 57-годишна жена во Ресен

Вчера во 13.25 часот во Ресен на улицата „29 Ноември“, возило „ауди“ со ресенски регистарски ознаки, управувано од Т.А.Б.(31) од селото Асамати, удрило во...

Царовска: Феријалната пракса е клучна

Феријалната пракса е клучна за да може средното стручно образование да има квалитет. Дадовме можност сите училишта кои поради пандемијата не можеа да ја...

Детски гласови за убав, спокоен и достоен свет за сите

Се одржа првата поетска манифестација за млади таленти во Ресен По повод 76-годишнината од ослободувањето на градот Ресен и првиот роденден на здружението „Жар Преспа“,...

Првa фаза од терестичната дезинсекција

Ресен Во согласност со Законот за заштита на населението од заразни болести, а врз основа на одлука на советот, на подрачјето на општината Ресен дeнеска...

Обвинение за 12 лица во Ресен за непостапување според здравствените прописи

Ресенското обвнителство поднесе обвинение против 12 лица поради непостапување според здравствените прописи. Обвинетите на 22.05.2020 година, вo 23:50 часот, во селото Долна Бела Црква...

Обинителството се спогоди со ресенчаните обвинети за измама на странски фирми

По сеопфатна истражна постапка против четири лица од Ресен осомничени дека како соизвршители сториле продолжено кривично дело измама, Основното јавно обвинителство Битола до судот...