13.2 C
Skopje
13.10.2019 - 10:43

Ознака: Република Српска

Укината смртната казна во Република Српска

Уставниот суд на Босна и Херцеговина денеска ја прифати жалбата на Бошњачкиот клуб во Советот на народите на Република Српска против која е укината...

Жандармеријата промовира сила или додворување на српските гласачи

Формирањето на жандармеријата на Република Српска е покритие за неуспехот да се создаде резервен состав на полицијата во овој српски ентитет Формирањето на жандармеријата на...

Белград ги презема стратегиските сектори во Република Српска

Со преземања фирми од енергетскиот и од телекомуникацискиот сектор Србија ќе стекне голема моќ во РС и целата Босна и Херцеговина Србија ги презема компаниите...

Две третини од студентите се партиски активисти

Повеќето од младите во Република Српска стануваат членови на некоја партија и во средните училишта Повеќе од 60 отсто од студентите на јавните универзитети во...

Додик се залага за формирање жандармерија

Република Српска ќе формира жандармерија што ќе ја гарантира безбедноста на граѓаните. Резервниот состав на полицијата би можел да биде корисен и ќе може...

Вишковиќ: Големите сили нема да дозволат конфликти на Балканот

Премиерот на Република Српска Радован Вишковиќ вели дека Балканот е буре барут, но се надева дека меѓународната заедница, вклучувајќи ја и Русија како клучен...

Додик: Република Српска ќе се одвои од БиХ ако се смени...

Претседавачот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик изјави дека Република Српска ќе спроведе референдум и ќе се одвои од БиХ доколку иницијативата...

СДА ќе бара промена на името на Република Српска

Партијата за демократска акција (СДА) на поранешниот член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Бакир Изетбеговиќ, планира да иницира правна постапка за промена на...

Менаџери на Модриќ переле пари во Република Српска

Парите од договорот на капитенот на хрватската репрезентација Лука Модриќ со Реал Мадрид се префрлени на банкарски сметки во Република Српска, а зад финансиските...

Додик: Претерано е се она што им се прави на Србите...

Претседателот на Република Српска и новоизбран член на Претседателството на Босна и Херцеговина, Милорад Додик во интервјуто за белградскиот весник „Ало“ оцени дека е...