Ознака: Републиканци

Ромни: Републиканците ќе го поддржат Трамп ако повторно се кандидира за...

Републиканскиот сенатор Мит Ромни верува дека поранешниот американски претседател, Доналд Трамп, лесно ќе ја oсвои номинацијата на Републиканската партија за претседател на САД доколку...

Републиканците бараат судењето на Трамп во Сенатот да се одложи за...

Републиканците во американскиот Сенат ги повикуваат демократите да го одложат почетокот на судењето за отповикување на поранешниот претседател Доналд Трамп за февруари, пренесува Би-би-си. Републиканците...

Синот на Трамп им се закани на републиканските претставници кои нема...

Вториот син на американскиот претседател Доналд Трамп, Ерик, им се закани на републиканците од Сенатот и Претставничкиот дом. Имено, тој порача дека нивната политичка кариера...

Твитовите на Трамп против „дружината“ го поделија и Конгресот

Конгресот на САД вчера гласаше за предлогот за осуда на американскиот претседател Доналд Трамп поради неговиот „расистички твит“, во кој им се обраќа на...

Лажната самодоверба на Трамп е обид за прикривање на можноста за...

Доналд Трамп денес и формално ќе ја започне кампањата за негов реизбор за претседател на САД, од една од најслабите позиции на кој било...

Трамп со твит против Твитер

Американскиот претседател, Доналд Трамп, со твит повика на формирање на праведни социјални медиуми како одговор на дискриминацијата, која, како што тврди, како републиканец ја...

Демократите го бојкотираа состанокот со Трамп во Белата куќа

Демократите од Конгресот во САД ја одбија поканата на претседателот Доналд Трамп да учествуваат на работен ручек во Белата куќа да преговараат за блокадата...

Трамп приреди ново шоу во Белата куќа

За време на состанокот со демократите во Белата куќа, американскиот претседател Доналд Трамп приреди вистинско шоу во однос на финансирањето на ѕидот со Мексико,...

Републиканците го зголемија мнозинството во Сенатот на САД

Републиканската кандидатка за сенатор во американската сојузна држава Мисисипи, Синди Хајд-Смит победи на вчерашниот втор круг од изборите, со што мнозинството на републиканците во...

Републиканците лути поради постер на групата Перл Џем

Американските републиканци го критикуваа постерот на групата Перл Џем, на кој се гледа Белата куќа во пламен и орел кој колве човечки скелет. Имено,...