Ознака: репрезентации

Три репрезентации на ова ЕП достигнаа највисоки пласмани

Од 24-те ракометни селекции што настапија на Европското првенство (ЕП), три репрезентации остварија најдобар пласман во својата историја, две ги повторија своите највисоки достигнувања,...

Тројца Исланѓани селектори на репрезентации на ЕП

Домашни селектори имаат 21 од 24-те селекции Исландските стратези повторно доминираат меѓу селекторските имиња на 14-то Европското првенство (ЕП), кое првпат ќе се игра во...

Уште за четири олимписки места ќе се тркаат дури 24 репрезентации

Со одигрувањето на четврт-финалето на Светското првенство (СП) во кошарка во Кина се заокружи уште еден дел од квалификациите за пласман на Летните олимписки...

Тест на непобедливоста за седум репрезентации

Од денеска се играат мечевите од 5-то коло во квалификациите за ЕП 2020, а досега седум репрезентации се без загубен бод, и тоа Англија...

Романија, Франција, Германија и Шпанија ќе играат на ЛОИ

Фудбалските репрезентации на Романија, Франција, Германија и на Шпанија ќе играат на Летните олимписки игри (ЛОИ) во Токио в година. Тие четири селекции се...

На која адреса е упатен „аберот“ од Турција

Најавата за дуелот на ракометните репрезентации што е повеќе од објава Македонската ракометна репрезентација вчера во Ескишехир, против домашната Турција го одигра претпоследниот натпревар од...

Од в година Европско првенство и Копа Америка во исто време

Шампионатот на Јужна Америка, што од петок треба да се игра во Бразил, ќе биде последно што ќе се одржува во непарни години, па...

По ЕП во Македонија, на шампионатите ќе играат 24 репрезентации

Извршниот комитет на Европската ракометна федерација (ЕХФ) на состанокот одржан во Копенхаген (Данска) го потврди проширувањето на Европското првенство (ЕП) за жени од 16...

Одбојката се враќа?

Сега следува слаткиот, но паралелно и потешкиот дел за овој спорт. Прво ќе биде „слаткиот“ настап на Европското првенство, каде што ќе се игра...

Купот на Азија првпат со 24 репрезентации

Титулата од минатиот фудбалски шампионат ја брани Австралија Во Абу Даби, во Обединетите Арапски Емирати (ОАЕ), од денеска па до 1 февруари, ќе се одржи...