7.8 C
Skopje
29.11.2021 - 4:43

Ознака: Репортери без граници

Културата на неказнивост засилена во Македонија

Според извештајот на Репортери без граници Македонија е на 90-то место со индекс 31,67 во најновиот Светски индекс за слободата на печатот што денеска го...

„Репортери без граници“: Во 2020 година убиени најмалку 50 новинари

Организацијата „Репортери без граници“ објави дека оваа година се убиени најмалку 50 новинари. Во годишниот извештај е забележано дека голем број од овие новинари се...

Oздравени се 48 пациенти, а потврдени 28 нови случаи на ковид-19

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 48 излекувани пациенти. Од нив 6 пациенти од болничко лекување и 42 кои се лекуваа во домашни услови....

„Репортери без граници“: Бавен напредок, закочени реформи

Денеска беше објавен годинешниот индекс на „Репортери без граници“, кој ја мери слободата на медиумите во државите во светот. Оваа година Македонија бележи скок...

Новинарството меѓу најопасните професии

Годинава во светски рамки се убиени 49 новинари, додека околу 400 медиумски работници лежат во затворите низ целиот свет. Од ЗНМ посочуваат дека ни...

Седмата сила сепак не е обессилена

Сериозна забелешка од организациите што ги следат медиумските слободи е културата на неказнивост кога се повредуваат правата на новинарите, со што се стимулира идно...

Македонија зад БиХ и Косово, но пред Црна Гора и Бугарија

Иако рангирањето на 95-та позиција во извештајот на „Репортери без граници“ е најдобриот пласман во доменот на слободата на медиумите за Македонија во последниве...

Дали 95-то место е успех

Во таа насока вистинското прашање не е дали и колку се медиумите слободни, туку за што се слободни? Зашто во принцип слободата постои онолку...

Репортери без граници: Слободата на медиумите во сè поголема опасност

Оваа година 63 новинари го загубија животот додека ја извршувале својата работа, а слободата на медиумите е во сè поголема опасност, покажуваат извештаите на...

Репортери без граници: Во Кабул убиени најмалку девет новинари, шестмина повредени

Организацијата Репортери без граници (РСФ) денеска соопшти дека помеѓу жртвите од денешниот напад во Кабул загинале најмалку девет новинари, а шестмина се повредени. Претставникот на...