8.3 C
Skopje
21.11.2019 - 10:33

Ознака: репортажа

Бевме онаму каде што сонцето секогаш сјае

Репортажа на словенечки „Дневник“ Македонците се многу отворени и пријателски настроени кон странците. Таквиот однос е уште поочигледен кога станува збор за Словенците, најмногу поради...

Селото Дуф со пет маала, како пет села

#РаскажиНиЗаМакедонија Текст и фото: Киро Кипроски За љубителите на природните убавини, на недопрената природа, на мирот и тишината, за неповторлив одмор далеку од градската врева и...

Синилото на морето, дополнето со шармот на малите гратчиња

Репортажа: Азурен Брег, Франција Тргнувајќи од Мантон, па натаму преку Монако, Монте Карло, Ница, Антиб, Кан, па до Сен Тропе, се минува низ живописни...

Градот на цвеќето, музиката и на историјата

РЕПОРТАЖА: Сан Ремо, Италија Италијанскиот туристички бисер Сан Ремо, кој уште се нарекува ривиера на цветовите, е сместен во западниот округ на Лигуриската ривиера, која...

Град-раскрсница низ кој минуваат патиштата кон Западна и Источна Европа

Репортажа: Стразбур Околу 18 часот стивнува мешаницата, па во подоцнежните часови прошетката покрај каналите и на главниот плоштад е уште поубава Стразбур - бајковиден град, кој...

Дваесетмилионската Москва е зелен град

Менде Младеновски, специјално за „Нова Македонија“ од Москва Уште на пистата по слетувањето на московскиот аеродром „Внуково“, ве гали свеж и чист воздух и широко...

Непокорниот дух на Сваните (2)

„НОВА МАКЕДОНИЈА“ ВЕ ВОДИ НИЗ ГРУЗИЈА (5) Сванети е највисокиот и еден од најживописните региони на Грузија, дом на народот наречен Свани, храбри, горди и...

Убавините на Македонија претставени во најгледаната патописна емисија во светот

Патописна репортажа за Македонија се емитуваше на најгледаната емисија од овој тип во светот, „Глобо Репортер“. Ваквиот епитет емисијата го заслужи поради тоа што...

Репортажа за Македонија на најгледаната патописна емисија во светот

Патописна репортажа за Македонија в петок ќе биде емитувана на најгледаната патописна емисија во светот „Глобо Репортер“. Ваквиот епитет емисијата го заслужи поради фактот...

Репортажа на Би-Би-Си: Невидливото малцинство во Грција

Со ратификување на договорот со новоименуваната Република Северна Македонија, Грција имплицитно го призна постоењето на македонскиот јазик и етничкото малцинство. Но, сепак, долги години...