Ознака: репатријација

Најранливите жртви на Исламската држава би можеле да станат и нејзино...

Постои итност за решавање на прашањето што да се стори со десетиците илјади деца на Исламската држава (ИД) кои се во бегалските кампови и...

Заробените џихадисти ни на небо ни на земја

Случајот на тинејџерката Шамима Бегум (19) која побара да се врати во Велика Британија, откако претходно избега за да и се придружи на Исламската...

Сирискиот гамбит на Трамп ќе ја отвори џихадистичката пандорина кутија?

Критичното глобално безбедносно прашање останува неодговорено, еден месец откако американскиот претседател Доналд Трамп соопшти дека САД ќе се повлечат од Сирија. Каква ќе биде...