Ознака: рената дескоска

Мицкоски: Забелешките на експертите да се внесат во новиот закон за...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за време на посетата на Радовиш, во врска со Законот за Јавно обвинителство истакна дека во новиот закон за...

Дескоска: Предлог-законот ја гарантира независноста на Обвинителството

Предлог-законот за Јавното обвинителство подразбира градење силно Обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, кој, покрај тековните надлежности што ги има, ќе ги преземе...

Дескоска жали што ВМРО-ДПМНЕ избега од разговорите за законот за јавно...

Министерката за правда, Рената Дескоска на социјалните мрежи напиша дека жали што преговарачката тројка на ВМРО-ДПМНЕ за Законот за јавното обвинителство вчера избегала од...

Дескоска: ВМРО-ДПМНЕ го користи Јовески како лошо алиби

ВМРО-ДПМНЕ очекувано ја напушти средбата, по вчерашната изјава на Христијан Мицкоски кој кажа дека има забелешки и од сите девет забелешки, само една е...

Дескоска: Негласањето на Законот за јавно обвинителство е обид за избегнување...

Министерката за правда Рената Дескоска истакна дека отвореноста на судството и неговата транспарентност преставуваат основни претпоставки за зголемување на довербата на јавноста, а посочи...

Дескоска: Законот за извршување е одраз на потребата за помош

Измената на Законот за извршување е одраз на реалната потреба за помош и поддршка на загрозените категории на лица кои се соочуваат со егзистенцијални...

Дескоска номинирана за член на Венециската комисија наместо Каракамишева

Професорката и министерка за правда, Рената Дескоска, е номинирана да биде член на Венециската комисија, каде што досега државата ја претставуваше професорката Тања Каракамишева....

Обвинителката Рускоска се приклучи кон акцијата за чистење на градот

Шефицата на Обвинителството за гонење организиран криминал и корупција, Вилма Рускоска, заедно со 30-ина вработени, дојдоа на збирно место кај гаражата „26 јули” за...

Дескоска: Потребни се корекции во работењето на правосудните институции

Во организација на Институтот за европски политики (ЕПИ) и Асоцијацијата за развојни иницијативи „Зенит“ се одржа дијалог за јавни политики на тема „Имплементација на...

Дескоска во Хаг ќе потпише три конвенции

Министерката за правда, Рената Дескоска, денеска во Хаг во името на Владата ќе потпише три меѓународни конвенции и еден протокол. Станува збор за три...