3 C
Skopje
16.11.2018 - 2:58

Ознака: религија

Благослов за животните во Бразил

Бројни љубители на животните ги однесоа нивните домашни миленици во црквата „Свети Франсиск Асишки“ во Сао Пауло, Бразил, за да примат благослов, на денот...

Адеми: Црквата Св. Ѓорѓи од Курбиново е исклучителен примерок на културното...

Црквата Свети Ѓорѓи од Курбиново претставува исклучителен примерок на културното наследство сочувано на тлото на нашата држава и ремек дело на византиското сликарство во...

На аџилак годинава ќе заминат 672 верници од Македонија

Од Република Македонија на аџилак ќе заминат 672 верници кои од 11 до 15 август ќе патуваат со четири авионски чартер летови. Ова го...

Одбележување на годишнината од прогласувањето за светци на тројцата монаси во...

На утрешниот верски празник Илинден, во манастирот „Пресвета Богородица Пречиста“ кај Кичево, ќе биде одбележана годишнината од прогласувањето за светци на Пречистанските преподобни маченици...

Папата и православни партијарси одржаа молитва за христијаните на Блискиот Исток

Поглаварот на Римокатоличката црква, папата Франциск и неколкумина православни патријарси денеска во италијанскиот град Бари одржаа молитва за христијаните од Блискиот Исток. - Соучесничкиот молк...

Апостолскиот егзархат во Македонија стана Епархија

Папата Франциск го воздигна во Епархија под наслов „Успение на Пресвета Богородица во Струмица - Скопје“ досегашниот Апостолски егзархат во Македонија, воспоставен во 2001...

БПЦ ја одби поканата за заедничко одбележување на илјадагодишнината од Охридската...

Претставници од Бугарската православна црква - Бугарска патријаршија нема да учествуваат на одбележувањето на 1000-годишнината од основањето на Охридската архиепископија, што ќе се одржи...

Извадоци од Библијата откриени во ракопис на Куранот даваат ново светло...

Пасуси од Библијата беа откриени во ракопис на Куранот од осмиот век, што веројатно е единствен забележан случај во кој христијански текст се најде...

Дали соништата може да се снимаат?

Соништата се една многу жива меморија за нешто што всушност никогаш не постоело. Кога сонувате всушност се наоѓате себеси внатре во некоја паралелна реалност,...

Во Прилеп се одбележува христијанскиот празник Голем Петок – Балаклија

Во Прилеп денеска се одбележува христијанскиот празник Голем или Источен Петок – Балаклија, којшто се слави секоја година на првиот петок после Христовото Воскресение...