Ознака: религија

Г.г. Стефан: Отворената рана сега е залечена, го молиме милостивиот Бог...

Ја користам оваа можност да се заблагодарам за сета помош и поддршка на српската држава на македонската, за подадената рака во овие времиња полни...

Пендаровски: Курбан-бајрам е нераздвоен дел од вековниот соживот во македонското општество

Политичарите го честитаат празникот Претседателот Стево Пендаровски денеска, по повод големиот муслимански празник Курбан-бајрам, упати честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, реис-ул-улема хаџи хфз....

Црковната богослужба за прогласување на Кирил Пејчиновиќ за светец ќе биде...

Тетовско гостиварската епархија информира дека во октомври ќе се случи прогласувањето на Кирил Пејчиновиќ за светец. Канонизацијата ќе се изврши во Лешочкиот манастир и...

Архиепископот Стефан чиноначалствуваше во храмот „Света Троица“ на Вселенската патријаршија

Со Божествена литургија со која чиноначалствуваше Архиепископот г. г. Сгефан, заврши петдневната посета на древниот Константинопол.   Во храмот посветен на Света Троица што се наоѓа...

Папата прогласи десетмина нови светци

Папата Франциск денеска прогласи за светци десет луѓе блиски до Римокатоличката црква. Меѓу нив се холандски свештеник, антинацист убиен во концентрациониот логор Дахау и француски...

Со примањето на Охридската архиепископија во канонско единство изградивте одбранбен ѕид...

Група интелектуалци со отворено писмо му се заблагодарија на вселенскиот патријарх Ваша Сесветост, сепочитуван Татко на Православните и Вселенски Патријарх Г. Г. Вартоломеј, Ние, долу потпишаните...

Одлуката на Вселенската патријаршија е првиот чекор за решавање на статусот...

Признавањето на Охридската архиепископија е логичен и очекуван потег на Вселенската патријаршија, оценува професорот по политички науки на софискиот универзитет „Свети Климент Охридски“ Искрен...

Шах-матот на вселенскиот патријарх става крај на повеќегодишната перипетија

Грчките медиуми за признавањето на Охридската архиепископија за канонска „Вселенската патријаршија ја призна црквата на Северна Македонија како Охридска црква“; „Вселенска патријаршија: Охридската црква на...

Исус Христос е учител на човештвото

Етика за млади Ние луѓето учиме од исклучителните морални личности, чии дела и зборови се квалитетни, етички важни и влијателни. Секој човек треба да го...

Велигден во време на војна е како сонце на дождлив ден...

Во текот на најважниот христијански празник Украинците се свртеа кон вековните велигденски традиции, во сенка на војната што донесе уништување и тага во државата,...