Ознака: религија

Муслиманите го слават Курбан-бајрам

Верниците од исламска вероисповед денеска го слават празникот Курбан-бајрам. На првиот ден од празникот се изведува молитвата за Бајрам – Бајрам намаз, со која верниците...

Лидерите на верските заедници предупредија за опасноста од коронавирусот

Средба на лидерите на петте верски заедници споменати во Уставот се одржа денеска во Клубот на пратеници. На покана на директорот на Комисијата за односи...

Разрешен поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи

Риасетот на Исламската верска заедница (ИВЗ) на денешната седница донел одлука да се разреши Сулејман Ефенди Реџепи од позицијата Рејс Ул Улема претседател на...

Отец Партениј избран за владика, Бигорски станува епархиско седиште

Игуменот на Бигорската Обител, отец Партениј е новиот епископ на Македонската православна црква-Охридска Архиепископија, а Бигорскиот манастир станува епископско седиште. Синодот на МПЦ-ОА го избра...

Свештеникот со пиштол на вода стана хит на Интернет

Фотографиите објавени на социјалните медиуми од црквата „Свети Амброус“ го прикажуваат свештеникот Тимоти Пелк како прска света вода во прозорецот на автомобил, додека стои...

Исламската верска заедница од денеска ги отвора џамиите

Исламската верска заедница од денеска ги отвора џамиите. И покрај апелите на надлежните да се преиспита одлуката поради пандемијата на коронавирус, ИВЗ остана на ставот,...

ИВЗ донесе одлука за отворање на џамиите на 12 мај

Исламската верска заедница ги отвора џамиите за молитви од 12 мај, одлучиле 13 муфтии на чело со реисот Сулејман Реџепи на вчерашниот состанок. Тие...

Благодатниот оган пристигна во Македонија

Благодатниот оган кој се симнува на чудесен начин во Христовиот гроб во Ерусалим вечерва стигна на скопскиот аеродром. Директорот на Комисијата го презеде истиот и...

Г.г. Стефан: Поминуваме низ период кој од нас бара трпение, послушност...

Поминуваме низ еден период кој од нас бара трпение, послушност и воздржување. Појавата на заразната болест, нè натера да внимаваме и на нашето и...

Пендаровски: Светлината на Велигден нека ни дава сила и верба

Претседателот Стево Пендаровски, по повод големиот христијански празник Воскресение Христово – Велигден, упати честитка до д-р Киро Стојанов, Скопски бискуп и епарх струмичко-скопски, и...