Ознака: рек осломеј

РЕК „Осломеј“ повторно во погон

По петмесечна пауза, од ноќеска повторно во погон ќе биде ставен РЕК „Осломеј“ . Со залихите на јаглен што ги обезбеди од својот рудник,...

Енергетската трансформација на ЕСМ препознаена во регионот

Деновиве Балканската телевизиска мрежа „Ал Џезира“ емитуваше репортажа за енергетската трансформација која се спроведува во  Македонија, започната преку најголемиот проект на изградба на фотонапонски...

Синдикатот на РЕК „Осломеј“ донираше заштитни средства во болницата во Кичево

Синдикатот на РЕК „Осломеј“ донираше заштитни средства во Медицинскиот центар-Кичево. Донирани се 2.000 ракавици, 1.000 маски, 120 пакувања средство за дезинфекција и извршена е дезинфекција...

РЕК „Осломеј“ повторно во погон

Од утринава РЕК „Осломеј“ повторно е ставена во погон и во моментов работи со капацитет од 100 мегавати. За потребите на комбинатот обезбедени се...

Изгаснат пожарот кај село Жубрино

Синоќа околу 20 часот над резервоарот во село Жубрино, во непосредна близина на РЕК „Осломеј“, избувнал пожар и каде од огнената стихија била опжарена...

Голем шумски пожар близу РЕК „Осломеј“ во Кичево

Голем шумски пожар, што гори од синоќа, се уште е активен во северниот регион на општина Кичево, во близина на РЕК „Осломеј” до селото...

РЕК Осломеј од денес влегува во погон

Од денес во вечерните часови РЕК„ Осломеј“ влегува во погон и ќе биде активен во наредните 30-ина дена. За истиот период ќе биде исклучен...

Фотоволтаична централа вредна седум милиони евра ќе се гради во РЕК...

Поранешните наоѓалишта на јаглен во РЕК Осломеј за околу една година треба да бидат покриени со 10 мегаватна фотоволтаична мрежа. На таа...