-0.2 C
Skopje
22.1.2022 - 0:21

Ознака: рек битола

РЕК „Битола“ повторно произведува струја

РЕК „Битола“ продолжува со производство на електрична енергија, откако ноќеска во три часот по полноќ блок 1 е синхронизиран со електроенергетскиот систем на Македонија,...

Проф. Чаушевски за најцрното сценарио – дали може да останеме без...

Работите веќе не смеат да се остават на случајност, смета експертот Проблемите кои се поврзани со функцнирањето на РЕК „Битола“ се очекувани со оглед на...

РЕК „Битола“ од утрово не произведува струја

РЕК „Битола“ од утрово не произведува струја поради дефект во котелот на блок 1, соопшти ЕСМ. - Заради дефект во котелот на блок 1, за...

По пожарот во РЕК Битола, комбинатот работи со еден блок

ПО санирањето на пожарот кој изби синоќа во РЕК Битола, на местото се врши увид од страна на стручни екипи од АД ЕСМ за...

Пожар во РЕК „Битола“ – огнот брзо бил изгаснат и нема...

Доцна вечерва избувна пожар на блок 3 во РЕК „Битола“, со што огнот брзо бил изгаснат и нема повредени, соопштија АД Електрани. - Вечерва изби...

ЕСМ: Јаглен се набавува само за потребите на компаниите

Одлуката за набавката најавена за следната недела АД ЕСМ соопшти дека ги спроведува процедурите од јавната набавка на јаглен за РЕК „Битола“. Оттаму додаваат дека...

Понудено доволно јаглен за РЕК Битола дополнително да произведува струја

Девет компании се јавиле на повторениот повик за набавка на јаглен за третиот блок на РЕК Битола за дополнително производство на електрична енергија наменето...

Девет компании доставиле понуди за јаглен за РЕК Битола и РЕК...

На јавниот повик за набавка на јаглен за РЕК Битола и РЕК Осломеј се јавија 9 економски оператори, изјави денеска генералниот директор на АД...

Ќе се распише меѓународен тендер за набавка на јаглен за работа...

Утре ќе биде објавен меѓународен јавен повик за набавка на јаглен за работа на еден блок во РЕК „Битола“ и за продолжување на работењето...

Пристигнаа нови градежни машини во РЕК „Битола“

Во РЕК „Битола“ во последно време постојано пристигнуваат нови градежни машини. Дел од градежните машини кои поради својот габарит стигнаа во Комбинатот во делови...