Ознака: рек битола

ЕСМ подготвува изградба на четири сончеви електрани во РЕК „Битола“

АД ЕСМ подготвува изградба на четири фотонапонски електрани со вкупна инсталирана моќност од 280 мегавати во РЕК „Битола“. Како што информираат од компанијата, првата...

ЕСМ и РЕК Битола доделија пет стипендии на студенти на Техничкиот...

На Техничкиот факултет во Битола, денес од страна на првиот човек на АД ЕСМ, Васко Ковачевски и директорот на РЕК Битола, Пеце Матевски беа...

Дваесет вработени во РЕК „Битола“ беа вклучени во гаснењето на пожарот...

Две противпожарни возила, дваесет пожарникари и вработени во Службата за техничка сигурност при РЕК „Битола“ активно се вкучија во гаснењето на пожарот во фабриката Жито...

ЕСМ: Моментно работат два блока на РЕК „Битола“, за третиот се...

АД ЕСМ, Подружница РЕК „Битола“ ја информира јавноста дека во моментов работи со два блока – Блок 1 и Блок 2. Од компанијата потсетуваат...

Од јануари ќе се вклучи вториот котел во ТЕЦ „Неготино“ и...

Управниот одбор на АД Електрани на Македонија (ЕСМ) и Управниот одбор на АД ТЕЦ „Неготино“ денеска извршија увид во работењето на термоелектричната централа. Термоелектраната непрекинато...

Почна изградбата на системот за топлификација на Битола, Могила и Новаци

Во Битола денеска почна изградбата на системот за топлификација на Битола, Могила и Новаци, кој ќе користи топлинска енергија од РЕК „Битола“. Градежните работи...

EСМ разреши директори во РЕК „Битола“ и РЕК „Осломеј“

На седница на Управниот одбор на АД ЕСМ донесена е одлука за кадровски промени во РЕК „Битола“ и во РЕК „Осломеј“, наведено е во...

„Мицубиши” заинтересиран да учествува во изградба на гасна електрана во РЕК...

Делегација на јапонскиот производител „Мицубиши“ денеска ги посети АД ЕСМ и подружницата РЕК „Битола“ со цел испитување на можностите за изградба на гасна електрана...

Се испитува блок 2 во РЕК „Битола“

Блок 2 на РЕК „Битола“ е во функција, а на постројата моментно се изведува технолошки процес на испитување на заштитата на генераторот, соопшти АД...

Вториот блок на РЕК „Битола“ повторно вклучен во системот

Блок 2 на РЕК „Битола“ од ноќеска во 2.45 часот е синхронизиран со електроенергетскиот систем на Македонија. Производството на електрична енергија од комбинатот продолжува...