Ознака: рекорд

Рекорден број новозаболени од коронавирус во Велика Британија

Во последните 24 часа во Велика Британија се пријавени 17.540 нови случаи на коронавирус, што е најголем дневен број од почетокот на пандемијата. Според Министерството...

Во овој преоден рок потрошени 50 отсто помалку од ланскиот рекорд

Според интерактивната страница на „Гардијан“, клубовите во Англија, Шпанија, Франција, Германија и во Италија во летниот преоден рок потрошиле над 2,5 милијарди фунти, па...

Во Франција над 12.000 новозаразени

Во изминатите 24 часа во Франција се регистрирани 12.845 случаи на коронавирус, соопштија денеска здравствените власти на таа земја. Ова е првпат од 27 септември...

Во Шкотска рекорден број на новозаболeни, забранета посета на туѓи домови

Во Шкотска, во последните 24 часа се пријавени нови 486 случаи на коронавирус, што е најголем дневен број на нови инфекции од почетокот на...

Вулверхемптон го собори клупскиот рекорд за потписот на тинејџерот Силва

Тој е играч за кого се потребни само неколку минути за да го видите неговиот природен фудбалски талент, рече Ши, претседателот на Вулверхемптон ФУДБАЛ -...

Во Долината на смртта во Калифорнија измерени рекордни 54,4 степени

Во калифорниската Долина на смртта се измерени рекордни 54,4 степени Целзиусови. Во Долината на смртта во 2013 година температурата достигала 54 степени, што досега претставуваше...

Во Ирак рекордни 3.841 новозаразени со коронавирус

Министерството за здравство во Ирак соопшти дека во последните 24 часа со новиот коронавирус се заразиле 3.841 лица, најмногу од почетокот на пандемијата. Досега се...

Дончиќ го урна рекордот на Робертсон

Неколкумесечната пауза поради пандемијата на коронавирусот ни малку не влијаеше врз формата и квалитетот на играта на НБА-ѕвездата Лука Дончиќ. И во продолжението од...

Над 1.500 заразени во Шпанија

Шпанското Министерство за здравство објави дека се потврдени 1.525 нови случаи заразени со коронавирус, што е најголем дневен пораст од укинувањето на карантинот во...

Рекореден број на новозаразени во Шпанија

Шпанија денес регистрираше 1.229 нови случаи на коронавирус, што е повторно најголем раст на новозаболени од укинувањето на мерките за карантин на 21 јули. Ова...