Ознака: рекорд

Рекорд во Италија – потврдени над 40.000 нови случаи на коронавирус

Италија денеска достигна нов рекорд со 40.902 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Министерството, исто така, објави дека во...

Во Италија рекордни 34.505 нови случаи на коронавирус

Во Италија се потврдени 34.505 нови случаи на коронавирус во последните 24 часа, што е најголем број на случаи за еден ден од почетокот...

Рекорден број на новозаразени во Франција – 52.518 случаи за еден...

Француските органи надлежни за здравството пријавија 52.518 нови случаи на заразени со коронавирус, во последните 24 часа, што е рекорден дневен број заразени од...

Во Хрватска рекордна дневна бројка на починати од ковид-19

Хрватските здравствени власти денеска пријавија 1.413 новозаразени со коронавирус и 18 смртни случаи, што е најголем дневен број на починати како резултат на ковид-19...

И покрај мерките, во Словенија рекордни 1.503 новозаразени со коронавирус

И покрај полицискиот час и новите владини мерки, во Словенија е регистриран рекорден број новозаразени со коронавирус – 1.503. Во последните 24 часа биле тестирани...

Рекорд во Бугарија – повеќе од 1.000 новозаболени

Во последните 24 часа во Бугарија се потврдени 1.024 нови случаи на коронавирус, што е највисок дневен број од почетокот на епидемијата. Во изминатиот...

Европа ги надмина сите рекорди, се воведуваат построги мерки

Европа, соочена со вториот бран на пандемијата, го премина прагот на 250.000 смртни случаи од коронавирус. За една недела се забележани повеќе од 8.000 смртни...

Рекордни 594 новозаразени

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2617 тестирања, а регистрирани се 594 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-303, Куманово-22,...

Рекордни 535 новозаболени од ковид-19

Во последните 24 часа потврдени се 535 нови случаи на коронавирус во Македонија, а починале шест лица. Министерството за здравство информира дека во последните 24...

Рекорден број новозаболени од коронавирус во светот

Денес, во светот се пријавени 338.779 нови случаи на коронавирус. Починале 5.514 лица, а бројот на смртни случаи надмина еден милион. Индија пријавила најмногу нови...