13.4 C
Skopje
23.4.2019 - 20:44

Ознака: рекорд

Рекорд на Скопскиот маратон – ќе трчаат над 11.000 учесници

Главни фаворити во двете конкуренции ќе бидат тркачите од Кенија и од Етиопија, меѓу кои за македонската спортска јавност најпозната е Гледис Бивот, победничката...

Англија има можност за рекорд – четири финалисти во една сезона

Фудбалските клубови од Англија доминираат сезонава во европските купови со четири тима меѓу полуфиналистите во Лигата на шампионите (ЛШ) и во Лига Европа (ЛЕ)....

Хадерсфилд за еден ден не постави рекорд, но израмни други

Хадерсфилд е првиот тим што се сели во понизок ранг сезонава во Англија, трет во историјата на лигата кому тоа му се случило по...

Меси со нов рекорд ја предводи Барселона кон освојување три трофеи

Меси на мечот против Рајо Валјекано го надмина Иниеста според бројот на одиграни првенствени натпревари (443) Речиси секој викенд, аргентинскиот фудбалски волшебник Лионел Меси, соборува и...

Вечната дебата за најдобриот на сите времиња во НБА-лигата: Џејмс или...

Можеби најдоминантниот играч во поновата историја во НБА-лигата Леброн Џејмс, од синоќешниот натпревар против Денвер нагетс е четврти стрелец на сите времиња во најквалитетната...

Гил постави рекорд на неверојатниот предизвик „777“

Британката Гил ги истрча седумте маратона, на седум континенти, за седум дена (Антарктикот, Кејптаун, Перт, Дубаи, Мадрид, Сантијаго и Мајами) за 24:19,09 часа Британката Сузана Гил...

Седма рекордна титула за Карлсен на Вимблдон во шахот

Актуелниот светски првак по 13 кола освои девет поени, забележувајќи пет победи и осум ремија на еден од најстарите турнири во светот (се игра...

Штох е на четири скока до 50-годишен рекорд на новогодишната турнеја

Штох победи на претходните две изданија на „Четирите скокалници“, а прв фаворит е лидерот сезонава во Светскиот куп, Јапонецот Кобајаши. Традиционалната новогодишна турнеја во...

Повредениот Карлсен испушти победа

Светскиот првак ја повреди аркадата играјќи фудбал во слободното време, а потоа во деветтата партија за титулата испушти победа за водство во дуелот со...

Моќен европски рекорд на ПСЖ

ПСЖ ја забележа 12-та првенствена победа во низа сезонава во француската фудбалска Лига 1, над Лил (2-1) со головите на Килијан Мбапе и на...