12.8 C
Skopje
26.9.2021 - 1:43

Ознака: рекорден број

Рекорден број на заразени и излечени во земјава за едно деноноќие

Во Македонија вчера беше регистриран рекорден број на новозаразени и излечени пациенти во последните 24 часа. Како што информира Министерството за здравство, вчера беа регистрирани...

Рекорден број нови случаи во САД

Во САД се регистрирани 45.242 нови случаи на ковид-19, што е најголемо дневно зголемување на бројот на заболени. Вкупниот број на случаи од почетокот...

Рекорден број на новозаразени во Шведска

Бројот на нови случаи на коронавирус во Шведска денеска достигна рекордни 1.474, а властите тврдат дека зголемувањето се должи на зголемениот обем на тестирања. Вкупниот...

Четворица починати и 101 случај на новозаразени од ковид-19

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нови случаи на ковид-19, информираат од Минитерството за здравство. Најмногу од новозаразените се...

Во Италија за 24 часа починале 368 луѓе од коронавирус

Италија за 24 часа забележа 368 смртни случаи што е рекорден број на починати од коронавирус од појавата на епидемијата во земјата. Исто така, заклучно...

Лани рекорден број Европејци се одлучиле за евтаназија

По одлуката на Германија да дозволи евтаназија, односно потпомогнато самоубиство, Португалија и Нов Зеланд оваа година на референдум ќе одлучуваат дали ќе им се...

Годинава рекорден број масовни убиства во САД

Во САД во текот на годинава се регистрирани повеќе масовни убиства од кога било досега, односно 2019-та е евидентирана како рекордна година во однос...

Рекорден број дела од омраза во 2018 година

Во периодот од 2013 до крајот на 2018 година Хелсиншкиот комитет евидентирал 508 инциденти сторени поради омраза, беше соопштено на денешната прес-конференција по повод...