3.8 C
Skopje
26.10.2021 - 10:31

Ознака: рекорден број

Рекорден број починати од коронавирус во Турција

Во изминатите 24 часа, 297 лица починаа од коронавирус во Турција – најмногу за еден ден од почетокот на пандемијата. Вкупниот број на починати...

Рекорден број оздравени од ковид-19 во Кичево

Во текот на изминатото деноноќие во Кичево е регистриран рекорден број на оздравени од ковид-19, дури 62. Само три лица се новозаболени, а едно...

Во Србија повеќе од 6.000 новозаразени, рекорден број на починати

Според последните податоци, во Србија се потврдени 6.109 нови случаи на инфекција со коронавирус, а 29 лица починале. Во последните 24 часа биле тестирани 18.980...

Рекордни 40 смртни случаи и 591 новозаразен од ковид-19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.683 тестирања, а регистрирани се 591 нов случај на ковид-19, и тоа: Скопје-218,...

Рекорден број од 53 лица заразени од ковид 19 во Прилеп

Од Центарот за јавно здравје информираат дека денеска во општина Прилеп има 53 нови случаи на коронавирус, а 15 лица оздравеле од заразната болест. Бројот...

Нов рекорд на бројот на новозаразени во Шведска

Шведска, чијашто либерална стратегија за пандемијата привлече глобално внимание, регистрираше 1.980 нови случаи на коронавирус на 27 октомври, најголем број од почетокот на пандемијата,...

Во Италија рекордни 21.994 новозаболени и 221 починати од коронавирус

Во изминатите 24 часа во Италија се регистрирани 21.994 нови случаи на коронавирус, соопшти денеска Министерството за здравство. Ова е најголем број на заразени лица...

И Грција со рекорден број на новозаразени со ковид-19

Грчките власти синоќа соопштија дека во земјата има рекордни 935 нови случаи на заразени со ковид-19 за 24 часа. Со тоа, вкупниот број е 29.992...

Во Хрватска рекордни 1.867 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа во Хрватска се потврдени 1.867 нови случаи на коронавирус, а бројот на активни случаи е 8.394. Меѓу нив, 716 пациенти се...

Италија: Повеќе од 10.000 новозаразени со коронавирус за еден ден

Во изминатите 24 часа во Италија се регистрирани 10.010 лица заразени со коорнавирус, што е најголем дневен број од почетокот на пандемијата, додека 55...