Ознака: рекет

Градоначалниците на Карпош и Битола дале изјава во Обвинителството за „Рекет“

Градоначалниците на општина Карпош и општина Битола, Стефан Богоев и Наташа Петровска, дале изјава во Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и...

Хан: Никој не смее да биде амнестиран

Како гледа ЕУ на владеењето на правото Мора да продолжат напорите во оваа област и да се покаже нула толеранција кон корупцијата и организираниот криминал....

Одлучуваат тие што ги нема на гласачкото ливче

МАКЕДОНИЈА ПОВТОРНО ЗАФАТЕНА ОД СИНДРОМОТ НА ТУЃА НЕГА Практиката на меѓународно посредништво за решавање на сите клучни внатрешнополитички прашања и предизвици во Македонија веќе воопшто...

Не е злато сѐ што сјае

Антиклимаксот што го минува општеството е навистина патетична епизода во низата, бидејќи само оние што имаат меморија на риби, можат сега да глумат изненаденост...

Запленет глисерот на Зоран Кичеец

Запленетиот глисер во Охрид, е во сопственост на второосомничениот во случајот „Рекет“, Зоран Милевски познат како Зоки Кичеец, потврдуваат од Јавното обвинителство. Заплената била направена...

Мрежата на Мамли

РОМАН ШТО ГИ ПРЕДВИДЕ НАСТАНИТЕ И РЕКЕТОТ ВО МАКЕДОНИЈА Блаже Миневски Во визба на периферијата беа собрани група накази и призраци кои договараа да ја предадат...

Валканите пари се штитат со лажни вести и со вистински бомби

Секогаш кога се во оптек валканите пари, општеството е преплавено со лажни информации и дезинформации, сметаат аналитичарите, кои стравуваат дека со ваквиот драматичен развој...

СЈО се интегрира во ОЈО

Премиерот Заев вчера објави дека според новата верзија на законот за јавно обвинителство што ќе ја достави до Собранието, СЈО ќе се интегрира во...

Роман што ги предвиде настаните и рекетот во Македонија

УТРЕ ЕКСКЛУЗИВНО ВО „НОВА МАКЕДОНИЈА“ Во романот „Мрежата на Мамли“ на Блаже Миневски изненадувачки точно се опишани актуелните случувања во Македонија, почнувајќи од Преспанскиот договор...

Со „Рекет“ замавнаа и кон дипломатскиот кор

Со оглед на постоењето на повеќе индиции за поврзаноста на специјалната обвинителка во оставка Катица Јанева со осомничениот Бојан Јовановски, како и недвосмислената поддршка,...