11.8 C
Skopje
25.10.2021 - 20:24

Ознака: резолуција

Српското собрание одби да расправа за резолуцијата за геноцидот во Сребреница

Пратениците на српскиот парламент одбија дневниот ред на денешната седница да го прошират со расправа за предлог резолуцијата за геноцидот во Сребреница, кој го...

Советот за безбедност на ОН едногласно усвои резолуција за Авганистан

Советот за безбедност на Обединетите нации денеска едногласно усвои резолуција во која се нагласува дека новата талибанска власт во Авганистан мора да формира инклузивна...

Собранието ја усвои резолуцијата за македонските „црвени линии“

Со 95 гласа „за“ и еден воздржан, Собранието ја усвои резолуцијата за утврдување на државните позиции во контекст на блокадите на евроинтеграциите поднесена од...

Koстадинов: За македонскиот јазик нема никакви преговори

Резолуцијата мора да биде во согласност со Уставот, изјави портпаролот на СДСМ, Костадин Костадинов, прашан за резолуцијата што ја поднесе опозицијата во Собранието, а...

Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ веројатно ќе чека до наредната пленарна седница

Резолуцијата предложена од ВМРО-ДПМНЕ за евроинтеграцискиот пат на Македонија и за националните црвени линии е примена во Собранието и таа би можела да се...

Опозицијата смета дека Османи треба да ја поддржи резолуцијата

Доколку министерот за надворешни работи Бујар Османи е искрен во своето политичко делување во однос на преговорите со Бугарија, тој не треба да има...

Сегашната форма на резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ е неприфатлива за ДУИ

Резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ за Бугарија, за ДУИ e неприфатлива во сегашната форма, бидејќи партијата од владејачката коалиција смета оти националниот идентитет и јазик не...

ВМРО-ДПМНЕ ќе разговара со ДУИ, Алијанса на Албанците и Левица за...

Претставници на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денес во Собранието ќе се сретнат со пратеници од Алијанса - Алтернатива, ДУИ и Левица, за да разговараат...

Милошоски: Очекувам сите партии да ја поддржат резолуцијата

Во однос на предлог-резолуцијата за евроинтеграциите и наметнатите билатерални спорови за кои цениме дека треба да има македонски државни позиции, денеска остваривме средба со...

Мицкоски ја поздрави поддршката од СДСМ за резолуцијата на ВМРО-ДПМНЕ

Го поздравувам чекорот на СДСМ да ја поддржи резолуцијата која ВМРО-ДПМНЕ ја поднесе во Собранието. Резолуцијата ги содржи националните црвени линии од кои ниту...