Ознака: режисер

Рајко Грлиќ гостин на Кинотеката на Македонија

Филмски омаж на режисерот Рајко Грлиќ со наслов „Чуварот на благородната утопија“ ќе се одржи од 31 мај до 4 јуни во Кинотеката на...

Ме фасцинираат луѓето што пренесуваат знаење

Антонио Вељаноски, режисер Неодамна во рамките на „Скопје филм фестивал“, домашната публика имаше можност да го погледне шармантниот краток филм „И(с)згубени“ на Антонио Вељаноски, млад...

Почина режисерот Златко Славенски

Познатиот македонски режисер и драматург Златко Славенски, редовен професор на Факултетот за драмски уметности, почина ненадејно вчера во Скопје, каде што и беше роден...

Филмовите на Манчевски во „Котур“

Од денеска до 14 март во кафулето „Котур“ ќе се одржи „Филмска азбука - Милчо Манчевски“ - недела посветена на творештвото на македонскиот режисер...

Кратките филмови се како хаику-поезија

Краткометражниот филм е како да раскажуваш виц, мора да има почеток, средина (конфликт) и крај. Или те разбрале и им е смешно или не,...

Клуни се враќа на ТВ со „Финта 22“

Американскиот глумец и режисер Џорџ Клуни се враќа на телевизиските екрани со адаптација на романот „Финта 22“, па по тој повод изјави дека целта...

Најдобрите филмови на Дарен Аронофски

Дарен Аронофски е американски филмски режисер, сценарист и продуцент. Номиниран беше за „оскар“ за најдобар режисер на филмот „Црниот лебед“ во 2010 година. Во...

Проекција на пет кратки филма на режисерот Игор Иванов

Пет кратки филма на режисерот Игор Иванов-Изи ќе бидат прикажани вечер од 20 часот во „Кафе и филм Котур“, со бесплатен влез за посетителите. Ќе...

„Кралот Иби“ вечерва премиерно во Драмскиот театар

Моја лична тенденција и во разговорот со актерите на самиот почеток беше да се обидеме да направиме еден чекор понатаму во однос на театарскиот...

Режисерот Борис Кобал обвинет за плагијат

Театарската јавност во Словенија, но и пошироко во регионов, деновиве е свртена кон Словенечкиот театар од Целје, кој од репертоарот само по неколку изведби...