Ознака: режисер

Режисерот Гиљермо дел Торо доби ѕвезда на Булеварот на славните

Мексиканскиот режисер Гиљермо дел Торо доби ѕвезда на познатата петка на славните во Лос Анџелес. Пригодата ја искористи да ги повика сите имигранти да...

Бреговиќ и Кустурица ќе ја делат сцената на фестивал во Лондон

Познатиот музичар Горан Бреговиќ по скорашниот концерт во родниот град, каде што ќе го изведе своето дело „Три писма од Сараево“, ќе настапи со...

Филм што ја налути црквата

Мојот филм не е напад на верата туку на институцијата што има мафијашки карактер, вели Војцех Смаржовски Полскиот режисер Војцех Смаржовски (роден во 1963 г.)...

Почесното „Срце на Сараево“ за Алехандро Инариту

Мексиканскиот режисер, продуцент и сценарист Алехандро Инариту, познат по проникливите, универзални приказни за човековата состојба, е добитник на почесното „Срце на Сараево“, награда за...

Почина филмскиот режисер Кирил Ценевски

Друштвото на филмските работници на Македонија испраќа последен поздрав за еден од најголемите филмски автори од Македонија – Кирил Ценевски, кој почина денеска на...

Јас сум режисер на својот животен филм

Коста Петров, писател и пиар-менаџер Ако работиш макотрпно на својот успех, ќе сфатиш дека сѐ што ти се случило е заслужено, вели Коста Петров Коста Петров...

Почина италијанскиот режисер Франко Ѕефирели

Италијанскиот режисер, Франко Ѕефирели почина на 96 години, по долга болест која во последниве месеци се влошила, пренесоа италијанските медиуми. Последните години ги минал во...

Познатиот бугарски режисер Јавор Грдев ја поставува „Бесачи“ во МНТ

Во Македонскиот народен театар, во рамките на годишната програма поддржана од Министерството за култура, започнаа подготовките на претставата „Бесачи“ по текст на актуелниот британско-ирски...

Рајко Грлиќ гостин на Кинотеката на Македонија

Филмски омаж на режисерот Рајко Грлиќ со наслов „Чуварот на благородната утопија“ ќе се одржи од 31 мај до 4 јуни во Кинотеката на...

Ме фасцинираат луѓето што пренесуваат знаење

Антонио Вељаноски, режисер Неодамна во рамките на „Скопје филм фестивал“, домашната публика имаше можност да го погледне шармантниот краток филм „И(с)згубени“ на Антонио Вељаноски, млад...