Ознака: режисер

„Ана Kаренина“ на Пројковски победник на „Денови на Нушиќ“

На 39-то издание на престижниот театарскиот фестивал „Денови на Нушиќ“ во Смедерево, Србија, свечено беше прогласен победникот на фестивалот, претставата „Ана Каренина“ според романот...

Претставата на знаковен јазик, „Три“, ми го промени сфаќањето за театарот

Јован Ристовски е режисер во Народниот театар во Битола. Има режирано повеќе претстави, а се потпишува и на првата македонска претстава на знаковен јазик,...

„Санденс“ значи дека филмовите нема да исчезнат веднаш по премиерата

Горан Столевски, режисер Филмот „Нема да си сама“, на режисерот со македонско потекло Горан Столевски, чиј дом сега е Австралија, испровоцира позитивни критики, доби одлични...

Факултетот ме научи на критичка анализа, а процесот на созревање cѐ...

Сергеј Сарчевски, режисер и кинематографер Младиот режисер и директор на фотографија Сергеј Сарчевски има снимено десетина кратки филмови: „Што крие дождот“, „Украдена насмевка“, „Шише“..., а...

И покрај ветувањата, идеите на култниот режисер нема да се реализираат

Во 1970-тите години, чилеанскиот режисер Алехандро Ходоровски се обиде да ја екранизира „Дина“, научнофантастичниот роман на Френк Херберт. Сè што остана од неговата напорна...

Оставам сведоштво за живот што стигна до европските и светските врвови

Она што го барав низ филмот „101 улога, 102 живота“, посветен на доајенот на македонската и албанската театарска сцена Бајруш Мјаку, се страста, упорноста...

Во Македониjа нема независна филмска сцена

ФИЛМ+ИНТЕРВЈУ+ЗОРАН СТОЈКОВСКИ „За успешна стратегија во приближување на домашниот филм на публиката, потребно е континуирано филмско образование, а не само правење филмови. Не се доволни...

Успешен глумец, режисер, продуцент, бизнисмен, филантроп…

Холивудската легенда Роберт Редфорд наполни 85 години Холивудската легенда Роберт Редфорд на 18 август наполни 85 години. Тој стана водечка холивудска sвезда пред повеќе од 50...

Компромисот е почетокот на краjот на театарот

Последните години тргнувам да правам театар со идејата да направам претстава што ќе зборува за човекот денес. Во што верува современиот човек? Има ли...

Уметниците се во наjпривилегирана позициjа да споделат позитивен домино-ефект

Филмот „Ефектот на среќа“ има задача да поттикне различен вид размислување и поглед кон филмската уметност и креирањето каква било информација што ја споделуваме...