Ознака: режим

Нов сообраќаен режим на неколку улици

Струмица Општина Струмица, за да ја зголеми безбедноста на сите учесници во сообраќајот и да го подобри сообраќајниот проток на улиците Моша Пијаде, 11 Октомври,...

ЈСП: Изменет режим на линиите 19 и 20

Од Јавното сообраќајно претпријатие ЈСП Скопје информираат дека денеска поради изведување градежни работи на улицата Индира Ганди во Шуто Оризари, од 22 часот до...

Протестите се менуваат, но и тактиките на режимите еволуираат

Од Хонгконг до Москва и Тбилиси до Белград, групи на луѓе демонстрираат на улиците, често соочувајќи се со полицијата вооружена со солзавец и гумени...

Во Струга доаѓа забрануваната поетеса во режимот на Чаушеску

Имаше три периоди кога бев забранувана. Првиот кога имав 16 години, вториот период од 1985 година, кога во книжевните кругови повеќе бев позната како...

Промена на режимот на сообраќај на патот Неготино-Кавадарци

На регионален пат Р1103, делница Неготино-Кавадарци, денеска ќе има промена на режимот на сообраќај, соопшти Автомотосојузот на Македонија. Причина за промената се најавените градежни активности...

Опасно е да се идеализира промената на режимот

Многумина се обидуваат да ја претстават идејата за промена на режими во држави, со кои САД имаат спротивставени интереси, како неконтроверзна. Линдзи О’Рурк од...

Уметноста на промената на режимот

Повлекувањето на САД од нуклеарниот договор се заснова на идејата Иран да се изолира и потоа да се изврши промена на режимот. Заговорниците сметаат...