4.8 C
Skopje
25.10.2021 - 11:33

Ознака: регион

Министерство за здравство: Имаме највисок напредок по бројот на вакцинирани граѓани...

Македонија е лидер во регионот по бројот на граѓани кои се вакцинирани со барем една доза од вакцината во изминатиот месец и половина, наведува...

Со ин­те­гри­ран и по­вр­зан ре­ги­он кон заедничката цел

На Форумот за регионална економска соработка, на кој покрај премиерите на Македонија и на Албанија, Зоран Заев и Еди Рама, и претседателот на Србија,...

Втората дезинсекција против возрасни комарци на 9 јули

Југоисточен Плански Регион Центарот за развој на Југоисточниот Плански Регион, во соработка со десетте општини од регионот, во согласност со одлуката на Советот за развој...

Какви пораки ни носи Веи Фенгхе од Кина, а какви добиваме...

По повод посетата на кинескиот генерал и воен министер на Македонија, Грција, Србија, Унгарија... Кинескиот министер за одбрана, генералот Веи Фенгхе, вчера пристигна во Македонија,...

Пендаровски: Со сојузништвото во НАТО, Турција и Македонија придонесуваат за безбедноста

Претседателот Стево Пендаровски денеска имаше средба со претседателот на Големото национално собрание на Турција, Мустафа Шентоп, кој престојува во посета на Македонија. - Претседателот Пендаровски...

Сад ја распоредија Третата флота во азиско-пацифичкиот регион

Пекинг полага право врз огромна област во Јужно Кинеско Море, низ кое поминува бродска трговија вредна пет илјади милијарди долари годишно. Пекинг ги зајакна...

Земјите од регионот работат на истовремено отворање на границите без приложен...

Mинистерот за здравство, Венко Филипче, најави дека земјите од регионот работат на договарање дата за истовремено отворање на границите за сите соседни земји, без...

Заев: Отворени сме за регионална соработка на патот за исполнување на...

Премиерот, Зоран Заев, денеска се сретна со генералната секретарка на Советот за регионална соработка (СРС) Мајлинда Брегу, која ја посети Македонија како дел од...

Ковид-19 / Во Полошкиот регион започна спроведувањето на проектот „Стани“...

Со мотото „Стани“ лекар слушајќи ги лекарите - „Лечи“ пациенти не заразувајќи ги другите, здружението за култура и уметност „Традита“ го почна денеска спроведувањето...

Црна Гора планира да ги отвори границите за регионот

Заменик-директорот на институтот за јавно здравје на Црна Гора, Сенад Бегиќ, изјави дека се размислува за отворање на границите и условите за регионот. На прашањето...