Ознака: регионот

Какви се цените на горивата во регионот

Земјите во регионот презедоа различни мерки за ограничување на цената на горивата, по ескалацијата на енергетската криза во светот, што влијаеше и на различните...

Феноменот Констракта го затресе регионот

Евровизиската „In corpore sano“ со седум милиони прегледи на Јутјуб Веќе десетина дена, не само во Србија туку и во целиот регион, главна тема на...

Омикрон го стега обрачот околу земјите во регионот

Загрижувачки информации од здравствените балкански центри Новиот сој на коронавирусот наречен омикрон, кој неодамна се појави во Јужна Африка, полека се приближува во земјите од...

Лондон со „специјалец“ ќе ги мониторира државите од регионот

Британскиот премиер именува специјален претставник за Западен Балкан Сер Стјуарт Пич е именуван од британскиот премиер Борис Џонсон за специјален пратеник за Западен Балкан. Пич...

Ако Унијата нема план Б, нови кандидати сакаат да ги пополнат...

Европската Унија нема стратегија за односите со Западен Балкан, освен проширувањето. Кога проширувањето ќе заглави, влијанието на ЕУ се намалува, што отвора шанса за...

Актуелни ковид-состојби во регионот

Со воведената задолжителна вакцинација за вработените во јавните и во приватните установи за грижа на лица во Грција, се зголемил и бројот на имунизации....

Се очекува потпишување договори за мобилност на луѓето, стоките и услугите...

Веројатно требаше една година да се постават границите, а 30 години да се отстранат бариерите за слободна трговија, ја објасни вицепремиерот за економски прашања...

Азески: Бирократското опкружување ја попречува економијата во регионот

Бизнисмените од регионот да го искористат моментот и да се обединат за да го направат потребниот чекор кон решавање на заедничките економски проблеми, изјави...

Бугарија ќе донира вакцини за регионот

Бугарија испратила барање до Европската комисија дали може да донира или да им продаде вакцини на земјите од Западен Балкан. Министерот за здравство, Стојчо...

Регионот на Балканот повторно меѓу чеканот и наковалната

Пекинг гледа на регионот како на влезна порта за Европа. Но регионот како да е сѐ уште скептичен кон Кина или, пак, претпазлив за...