Ознака: револуција

Голот што ја почна технолошката револуција во фудбалот

Френк Лампард, на мечот на 27 јуни во 2010 година, меѓу Англија и Германија во осминафиналето на СП, во првото полувреме биеше од шеснаесетина...

Револуција „влечки“ во Белорусија

Новите претседателски избори во Белорусија се закажани за деветти август, а Александар Лукашенко го посакува и шестиот претседателски мандат. Во Минск се одржаа протести...

Ковид-19 револуција – светот забрзано се дигитализира

Освен потребата за медицински професионалци, која е речиси хронична, мерките што се преземаат за заштита од ширењето на коронавирусот уште повеќе го нагласија недостигот,...

Револуција, ресет, Рацин

„Иднината е наша на земјината топка/ И наши се времињата и просторите! / Ние ќе појдеме со тебе! / ќе му дадеме насока /...

Сеништата на револуцијата демнат над Романија и по 30 години

Во хаосот што уследи по симнувањето на Николае Чаушеску од власт, во познатата Романска револуција, беа застрелани и убиени повеќе цивили отколку во текот...

Нема кој да ја предводи новата револуција што ѝ е потребна...

Во 1989 година, писателите и рок-групите го игнорираа статус-квото и го мотивираа народот. Потребно ни е враќање на таквиот дух Автор: Андре Вилкенс Гардијан Во 1989 година...

Информациската револуција во образованието, науката и во технологијата

Пишува: Проф. д-р Георги М. Димировски Во изминатата деценија, светот се изненади и сѐ повеќе и повеќе се фасцинира од сериозниот напредок на НР Кина во...

Револуција и филозофија

Да прекинеме со мистификацијата дека сме имале револуција. Да се отрезниме: да имавме вистинска револуција, сега ќе владееше поинаква, нова филозофија, која ќе покажуваше...

Дали фотографијата е подготвена за (р)еволуција?

Присуството на фотографијата е исклучително важно за одредување на современиот дискурс на локалната уметничка сцена. Доследноста во класичниот пристап на употреба на фотографијата покажува...

Технологијата 5Г – револуција или закана за човештвото

Од почетокот на 2020 година се очекува да почне да функционира 5Г-мрежата низ Европа, како и во делови од Македонија, но недоволната информираност на...

Watch Naruto (Dub) Episode 34 (https://funimationfree.com/m/GY7/ep-34) at website https://funimationfree.com. See more funimation anime

Watch Is It Wrong to Try to Pick Up Girls in a Dungeon? III (Dub) Episode 2 at website https://crunchyrollfree.com. See more crunchyroll 30 days free