Ознака: реалност

Симболите на новата реалност

Предупредувачките знаци на мерките за физичко дистанцирање станаа новата реалност. Ознаки што ги предупредуваат минувачите да се придржуваат до физичкото растојание, за да се...

Филипче: Граѓаните мора да прифатат дека ваквата реалност ќе трае подолго...

Новиот бран на коронавирус кај нас дојде порано, граѓаните мора да прифатат дека ова ќе трае подолго од што се очекуваше, изјави министерот за...

Вештачки мозок направен од чипови наскоро ќе стане реалност

Експерти од американскиот универзитет МИТ подготвуваат вештачки мозок од чипови, кој ќе работи како суперкомпјутер и ќе може да биде вграден во машини, како...

Чипирањето на луѓето станува реалност со корона-пандемијата

Од научно популарна фикс-идеја до актуелна реализација Вирусот ни донесе и екстремно зголемено ниво на контрола врз нашите животи, однесување, постапки, едноставно имаме впечаток дека сме...

Националистичките заблуди и историската реалност

Најболно од сѐ е пишувањето од страна на домашни божем високи интелектуалци, новинари, писатели, преведувачи итн. дека всушност македонската страна (со своите ставови каде...

Како изгледа новата фудбалска реалност?

Натпреварите се играа без гледачи, без тимска прослава на головите, на клупите фудбалерите и тренерите носеа маски, екипите пристигнуваа со повеќе автобуси, користеа неколку...

Спортот има моќ да ја направи родовата еднаквост реалност

ВО ПРЕСРЕТ НА 8 МАРТ Европските титули на Кометал ЃП и на Илиевска, олимписката титула на Наковска-Бикова, олимпиското сребро на Вангеловска, алпинистичките достигнувања на Арсова,...

Гасификацијата конечно да стане реалност

Во проектите за нови објекти треба да се предвиди и посебна инсталација за гас, објаснуваат градежниците. Истовремено очекувањата на граѓаните и на компаниите се...

Заев од Тирана: Ова што се случува е новата реалност, новата...

До пред некое време едвај се среќававме и многу ретко седнувавме на заедничка маса, а ова што последните три-четири месеци се случува е новата...

Параполициски структури – фикција или реалност

Тврдењата на пратеничката Фросина Ременски дека случајот за кој е осомничена е конструиран, а таа е цел на тајни параполициски структури отвораат многу дилеми...