Ознака: реакција

Кривичен суд: Условите не се совршени, но ги обезбедуваат основните предвидени...

Ги разбираме реакциите на одбраната поврзани со условите во кои работи судот. Но условите се тие, не се совршени, но, ги обезбедуваат основните услови...

Реакција на проферот Светомир Шкариќ и одговор на редакцијата „Нова Македонија“

ПОЈАСНУВАЊЕ До Редакцијата на нашиот весник вчера пристигна допис од проф. Светомир Шкариќ, кој го објавуваме интегрално. Согласно чл. 16 од Уставот на РМ молам во...

Турција: Изјавата на Макрон за Балканот „не е конструктивна“

Изјавата на францускиот претседател Емануел Макрон за Балканот „не е конструктивна“, оцени турското Министерство за надворешни работи. Реакцијата следува по завчерашното обраќање на Макрон во...

Реакција за засолнувањето муџахедини од Иран

Иранската влада упати остри критики на адреса на Албанија и на земјите што стојат зад засолнувањето три илјади муџахедини во Албанија. Тиранскиот весник „Сот...

Руска амбасада: Македонија ќе ги носи последиците од протерувањето руски...

Македонската страна ќе ги носи последиците од протерувањето на рускиот дипломат, објави вечерва руската амбасада во Македонија на Твитер, по одлуката на македонското Министерство...