7.8 C
Skopje
20.10.2021 - 3:13

Ознака: реакција

Нѐ научија ли кризите на брза реакција

Во моментов во државата има барем три кризни состојби поврзани со различни појави и случувања или, поконкретно, кризна состојба за пожарите, за пандемијата на...

Сите вакцини се ефикасни во заштита од тешка форма и хоспитализација...

Министерството за здравство реагира на дел од објавите и пренесените ставови во медиумите дека кинеската вакцина „Синовак“ „не штити од делта сојот“ и од...

МНР реагира откако УЕФА ги претстави Сејдини и Поповски како Северномакедонци

Министерството за надворешни работи соопшти дека испратило реакција до Европската фудбалска унија (УЕФА) откако на нивниот официјален сајт, покрај името на Фудбалската федерација на...

АСОМ: Податоците од играчите се чуваат само до моментот кога ќе...

Асоцијацијата на спортски обложувалници на Македонија (АСОМ) реагира на наводите на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) за наводно перење на пари и...

Русија ја регистрира за употреба вакцината „Спутник лајт“, која се дава...

Руското Министерство за здравство ја регистрира за употреба верзијата на вакцината против ковид-19, „Спутник лајт“, која се дава во една доза, објави денеска ТАС...

Реакција

Во врска со написот „Копчињата на униформите ја распуштија македонската гарда?!“, објавен на 8 март, со реакција се јави Министерството за одбрана, од каде...

Наставници од словенечко училиште со несакани ефекти по вакцинација со „Астразенека“

Во Основното училиште „Миха Пинтар Толедо“ во Велење, Словенија, кај голем број вакцинирани наставници се појавиле тешки несакани ефекти, а наставата беше откажана денес. Поради...

Македонските музичари апелираат: не дозволувајте нашиот молк да прерасне во крик

Веќе цела година, поради актуелната пандемија на коронавирусот, македонските музичари останаа без работа, а со тоа и без стредства за егсистенција. Поради тоа тие...

ВМРО-ДПМНЕ: Заев преку Љубчо Георгиевски пушти пробен балон во јавноста

Зоран Заев вчера преку Љубчо Георгиевски пушти пробен балон во јавноста, и порача дека македонскиот јазик не постоел во коресподенцијата на патриотските револуционерни организации...

Полска со реакција откако Русија протера нејзин дипломат, бара одлуката да...

Полска го повикала рускиот амбасадор на консултации поради протерувањето на полскиот дипломат, кој е обвинет за учество во протестите за поддршка на затворениот опозиционер...