31.8 C
Skopje
31.7.2021 - 23:07

Ознака: рачна бомба

Рачна бомба пронајдена кај село Длапкин Дол, Кичевско

Вчера во поладневните часови во атарот на село Длапкин Дол, Кичевско, пронајдена е рачна бомба М 39 по потекло од Втората светска војна или...

Пронајдени 11 рачни бомби на депонија кај Арачиново

Вчера, во 18.15 часот, во СВР Скопје било пријавено дека околу 18 часот, додека се истоварал смет во депонијата, која се наоѓа на излезот...

Рачна бомба пронајдена во ѕидовите од стара куќа

Шеесет и тригодишник од тетовското село Ѓермо пријавил дека додека изведувал градежни работи за уривање на стара куќа, во еден од sидовите пронашол рачна...

Притвор за лице кое чувало рачна бомба во Арачиново

Основното јавно обвинителство Скопје отвори постапка против едно лице осомничено дека сторило кривично дело – Неовластено изработување, држење, посредување и тргување со оружје или...

Бомба од Прва светска војна пронајдена во близина на гробишта во...

Вчера било пријавено дека во непосредна близина на гробиштата кај селото Кременица, Битолско, полициски службеници пронашле една неексплодирана рачна бомба од Првата светска војна. МВР...

Рачна бомба откриена на брегот на Дебарско Езеро

Рачна бомба од Втората светска војна е пронајдена на брегот на Дебарското Езеро, кај месноста Венец. Како што соопштија од СВР-Охрид, вчера во 13.35 часот,...

Фрлена рачна бомба во рускиот конзулат во Атина

Непознати лица околу 4 часот утрово фрлиле рачна бомба во дворот на конзулатот на Русија што се наоѓа во северниот дел на Атина. Според последните...

Во ѕид од стара куќа пронајдена рачна бомба

Во Полициската станица Берово, синоќа во 8.00 часот, Б.С.(62) жител од село Русиново пријавил дека при рушење на стара куќа, во еден од ѕидовите,...