Ознака: Рафаел Надал

Патрик Мекинро: Ѓоковиќ може да биде најдобар на сите времиња

Поранешниот тенисер, специјалист за дубл, Патрик Мекинро е уште еден од низата стручњаци што ја коментираа борбата за најдобриот на сите времиња. Јавноста не може...

Ѓоковиќ и Барти заработиле најмногу на турнирите годинава

Првите тројца во машка конкуренција се и најдобрите на АТП-листата, Ѓоковиќ, Надал и Федерер, а кај жените водат Барти, Халеп и Осака Американскиот дневен весник...

Китинов: Тројката доминира, но испливуваат квалитетни тенисери

Сепак не можеме да претпоставиме дали тие што ќе застанат по нив на врвот ќе ја имаат нивната доминација или ќе бидат уште подобри,...

Голема тројка, голема доминација, големо ривалство

Федерер, Надал и Ѓоковиќ на сцената заедно се повеќе од 10 години, доминираат со играта, физичката, психолошката, тактичката подготовка, бројот на гранслеми, АТП-листи... Ривалството...

По 12 години тројцата први фаворити се во полуфиналето

За пласман во неделното финале денеска играат Федерер - Надал и Ѓоковиќ - Агут Во денешните дуели на тенискиот гранслем-турнир во Вимблдон првпат по 12...

Моќта на „големата тројка“ ја создаде загубената тениска генерација

Вимблдон останува, како и во последните години, тежок „залак“ за младите играчи. Додека „големата тројка“ продолжува да блеска на тревните терени во Лондон, лесно...

Победниците на Ролан Гарос ќе добијат по 2,3 млн. евра

Организаторите на францускиот тениски гранслем-турнир Ролан Гарос го зголемија наградниот фонд од 39 милиони евра лани, на 42,66 млн. евра, што е зголемување за...

Надал фаворит за 12-та титула на подновениот Ролан Гарос

Централниот терен „Филип Шатрие“ по завршувањето на ланскиот турнир речиси целосно беше урнат (над 80 отсто), по што започна реконструкцијата, која треба да биде...

Надал остана без 12-та титула во Монте Карло

Шпанецот Рафаел Надал доживеа неочекуван пораз од Италијанецот Фабио Фоњини во полуфиналето на Мастерс-турнирот во Монте Карло, 4-6 и 2-6. Надал (32), кој ги...

Ѓоковиќ и Надал изборија четвртфинале во Монако

Првите два фаворита на Мастерсот во Монте Карло, Монако, Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал ќе играат во четвртфиналето. Тие во денешните мечеви од осминафиналето...