1.5 C
Skopje
20.1.2020 - 17:20

Ознака: Рафаел Надал

Надал со првото место на АТП-листата постави неколку рекорди

Рафаел Надал петти пат ќе заврши една година како светски тениски рекет број еден на листата на Асоцијацијата на тениските професионалци (АТП), откако Новак...

И по 12 години, Надал, Ѓоковиќ и Федерер се водечко трио

Тие беа први носители на финалето на АТП и кога првпат се појавија на ваков турнир, во 2007 година, а и сега, на турнирот...

Ѓоковиќ сега е сам на врвот со најмногу големи трофеи

По триумфот во Париз тој сега има 55 трофеи од гранслеми, АТП-финалиња и турнири од серијата „мастерс 1.000“, по еден повеќе од Федерер и...

Надал се повлече од Лејвер купот, нема да игра двојки со...

Рафаел Надал се повлече од своите мечеви на Лејвер купот во Швајцарија поради повреда на зглобот, потврдија од турнирот. - По консултациите со докторот на...

Триумф на Надал во една од најемотивните ноќи во неговата кариера

Надал слави со 19-от гранслем-трофеј откако го совлада Медведев во пет сета, во едно од највозбудливите финалиња на САД опен, кое се одолжи на...

Ѓоковиќ 263 недели е на врвот на АТП-листата

Најдобар светски тенисер и по денешното рангирање останува Србинот Новак Ѓоковиќ. Тој веќе 263 недели не го испушта врвот на АТП-листата, додека веднаш зад...

Патрик Мекинро: Ѓоковиќ може да биде најдобар на сите времиња

Поранешниот тенисер, специјалист за дубл, Патрик Мекинро е уште еден од низата стручњаци што ја коментираа борбата за најдобриот на сите времиња. Јавноста не може...

Ѓоковиќ и Барти заработиле најмногу на турнирите годинава

Првите тројца во машка конкуренција се и најдобрите на АТП-листата, Ѓоковиќ, Надал и Федерер, а кај жените водат Барти, Халеп и Осака Американскиот дневен весник...

Китинов: Тројката доминира, но испливуваат квалитетни тенисери

Сепак не можеме да претпоставиме дали тие што ќе застанат по нив на врвот ќе ја имаат нивната доминација или ќе бидат уште подобри,...

Голема тројка, голема доминација, големо ривалство

Федерер, Надал и Ѓоковиќ на сцената заедно се повеќе од 10 години, доминираат со играта, физичката, психолошката, тактичката подготовка, бројот на гранслеми, АТП-листи... Ривалството...