6 C
Skopje
22.1.2019 - 20:40

Ознака: ратификација

Ципрас тактизира со ратификацијата на спогодбата од Преспа

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата,...

Владата на Ципрас доби доверба од грчкиот Парламент

Владата на грчкиот премиер Алексис Ципрас го преживеа гласањето доверба и со 151 глас „ЗА“ доби поддршка од парламентот. Од пратениците, 148 гласаа „против“. Како...

Иванов: Законите за јазиците и за ратификација се противуставно објавени

Објавувањето на Законот за употреба на јазиците и на Законот за ратификација на спогодбата од Преспа во Службен весник без потпис на указ од...

Скурлетис: Има мнозинство за ратификација на Договорот од Преспа

Во денешниот парламент постои потребното мнозинство за ратификација на Договорот од Преспа, но и за да не биде ставена во опасност довербата на актуелната...

Бркање грчки и бриселски рокови за спогодбата од Мала Преспа

Ако земеме хипотетички пример дека референдумот ќe успее и направиме уставни промени, а владата на Ципрас не преживее, како ќе ги вратиме повторно уставните...

Заев со уверување дека повеќето граѓани ќе гласаат позитивно на референдумот...

Премиерот Зоран Заев денеска, откако Македонија ја доби поканата да почне преговори за влез во НАТО, на првиот ден на самитот на Алијансата во...

Ахмети: Претседателот го крши Уставот и прави кривично дело за кое...

Претседателот на државата ја блокираше највисоката институција со не потпишувањето на законот за ратификација на Договорот со Грција. Со тоа тој го крши Уставот и...

Законот за ратификација на Договорот со Грција испратен за потпис кај...

Претседателот на Собранието на Република Македонија Талат Џафери по усвојувањето на денешната седница го потпиша Законот за ратификација на Договорот со Грција. Џафери потоа го...

Комисијата за европски прашања го усвои предлог-законот за ратификација на договорот...

Министерот за надворешни работи Никола Димитров еден час зборуваше за процесот за решавање на спорот со името образложувајќи го постигнатиот договор со Грција речиси...

По скратена постапка ќе се ратификува договорот со Грција

Собранието на Македонија денеска ја утврди потребата од донесување на законот за ратификација на Конечната спогодба за решавање на разликата како што е опишана...