28.9 C
Skopje
16.9.2019 - 14:58

Ознака: раст

Растат влијанието и довербата во весниците

По спојувањето на едни од најголемите издавачи на весници во САД - „Њу медија/ Гејт хаус“ и „Ганет“ - новата компанија ќе го поседува...

Оптимизмот се зголемува со растот на економијата

Во отсуство на тежиштен владин економски фокус и значајна подреализација на државните капитални инвестиции, економските резултати за првиот квартал се оптимистички, особено што приватниот...

Анѓушев: Владата ќе продолжи со унапредување на политиките за побрз и...

Владата и бизнис секторот имаат отворена и искрена комуникација, преку која се креираат и имплементираат најсоодветни политики за побрз и одржлив економски раст, истакна...

Економскиот раст треба да биде одржлив

Нашата држава забележува најдобри резултати во спроведувањето на мерките од Програмата за економски реформи во споредба со другите земји од процесот, во согласност со...

„Алкалоид“ со раст на извозот од 23 отсто

„Алкалоид“ - Скопје оствари позитивни финансиски резултати во периодот јануари - март 2019 година, покажуваат неревидираниот единечен и неревидираниот консолидиран биланс на успех. Според единечниот...

Растот на економијата лани 2,7 отсто

Реалниот раст на економијата лани, според објавените информации на Народната банка, е 2,7 отсто и е повисок од очекуваниот со октомвриските проекции од 2,3...

Бугарите со најниска просечна висина во Европа

Бугарите се со најнизок просечен раст во Европа, а главните фактори за тоа се генетски и социјални, изјави Рачо Стоев, раководител на Одделот за...

Со растот на економијата се подобрува и безбедноста

Економскиот развој по сѐ изгледа го намалува ризикот од избувнување воен судир или насилство во семејството, констатирал престижниот њујоршки магазин „Глобал фајненс“ врз основа...

Заштита на домашните стратегиски производи за раст на економијата

Економските аналитичари сѐ почесто споменуваат различни алатки и механизми за динамизирање на економскиот раст. Од мноштвото механизми и предлог-мерки, интересен е оној што се...

Раст на акциите на Волстрит

По лошото тргување на Бадник, акциите на Волстрит експлодираа на првиот ден тргување после Божик, забележувајќи најголем дневен скок од март 2009 година. Волстрит...