11.8 C
Skopje
16.10.2021 - 16:56

Ознака: растојание

Маски, растојание… и уште една „мала“ препорака за „Охридско лето“

По оваа незаслужено кратка историја на „Охридско лето“, збиена во триесетина реда, да се потсетиме на ветувањето на организаторите дека „корона-кризата можеби ќе го...

Фотографии од Сонцето од најмало растојание досега

Сондата „Солар орбитер“ на Европската вселенска агенција го фотографираше Сонцето на оддалеченост од околу 77 милиони километри. Станува збор за фотографии од Сонцето што...

Протоколот за плажите – Растојание помеѓу лежалките и при престој во...

Владата на денешната седница го усвои протоколот за работа на плажите во текот на пандемијата. Согласно Протоколот, покрај задолжителното почитување на основните превентивни мерки за...

Том Хенкс: Ако не носите маска, нема да ве почитувам

Актерот Том Хенкс (63) нема голема почит кон оние што не носат маски деновиве и не се придржуваат кон епидемиолошките мерки во борбата против...

Топката на Баерн поминува најголемо растојание

Кога Баерн ја има топката во свој посед таа просечно на еден меч „патува“ 12,7 км, а на оваа листа на ЦИЕС потоа се...

Мојата пријателка не практикува социјално дистанцирање, па јас ќе се дистанцирам...

Голема е шансата дека секој од нас прекршил некоја од препораките и мерките за време на карантинот. Но, има и такви што ја третираат...

Како да се одржи продуктивноста во услови на физичко растојание

Потребата од одржување физичко растојание на работните места и во погоните дополнително ќе ги погоди компаниите, како во поглед на растот на трошоците така...

Маски и растојание од два метри ќе бидат задолжителни уште најмалку...

Редарите, правилото за два метри растојание меѓу купувачите, дезинфекција на раце при влез во објектот и другите правила кои важат сега за превенција од...

Спортистите да не ги користат соблекувалните и да држат растојание од...

Спортски тренинзи можат да се одржуваат само доколку во салата може да се одржи растојание од пет метри помеѓу секој спортист, предвидува протоколот, по...