5.8 C
Skopje
28.1.2022 - 15:58

Ознака: растенија

Облека што имитира инсекти, птици и растенија

Модните дизајнери можат да најдат инспирација насекаде во секојдневниот живот, а кај некои примери на парчиња облека засновани на дизајн, може да се претпостави...

Филипините – оаза на ретки растенија и животни

Речиси половина од животните што ги населуваат Филипините не можат да се видат на друго место во светот, а секој остров се карактеризира со...

Загрозени се 128.918 вида животни и растенија

Уништувањето на живеалиштата, ловот, климатските промени и населувањето на нови инвазивни видови го загрозуваат преживувањето на сѐ поголем број животни и растенија. Црвената листа...

МЖСПП: Мечкиното грозје важен ресурс кој треба грижливо да го собираме

На денешниот видео настан организиран од Фондацијата „Информација и заштита на природата” (ФИЗП), Подружница во Република Македонија во соработка со Министерството за животна средина...

Дивите самоникнати растенија се најбогати со биофотони

Интеракцијата меѓу светлината и биолошкиот материјал е посебна наука, наречена биофотоника, која денес е прифатена во научните и во академските кругови. Следбениците на биофотонската...

Домување – Растенија за вашата канцеларија што се лесни за одржување

Вашата канцеларија можете да ја претворите во пријатна оаза што ќе ве поттикне повеќе да работите, а најдобриот начин да го направите тоа е...

ТЦ „Лептокарија“ ќе добие нови украсни растенија

Општината Карпош почна со акција за замена на старото со ново зеленило, но и садење нови дрвја, а вчера веќе започна да сади нови...

Растенијата исчезнуваат двапати побрзо од животните

Речиси 600 вида билки исчезнале во дивината во последниве 250 години, покажаа истражувањата на научниците што ја анализираат популацијата на 330.000 билки низ целиот...

Десет необични растенија совршени за чување во домашни услови

Најверојатно можете да препознаете некои кактуси на прв поглед. Но дали сте чуле за сукулент-роза или делфин-кактус? Ако имате едновидни цвеќиња во вашиот дом,...

Првите изртени семиња на Месечината не ја преживејаа ноќта

Животот на семиња кои изртеа на Месечината во кинеската мисијата „Чанг’е-4“ заврши откако температурите на месечината се спуштија на -170 степени целзиусови, пренесува магазинот...