Ознака: расправа

Кирацовски ја одложи амандманската расправа за една изборна единица

Амандманската расправа по предложените законски решенија за една изборна едница и отворени листи не започна затоа што не биле обезбедени административни услови, односно амандманите...

Пратениците ќе расправаат за илјадниците амандмани за изборниот модел

Aмандманската расправа за предлог-измените на Изборниот законик, кои предвидуваат една изборна единица и отворени листи треба да почне седница на Комисијата за политички систем...

Човечкиот капитал е во фокусот на буџетот

Човечкиот капитал, односно подобар здравствен, образовен и социјален систем и силна поддршка за раст на реалниот сектор е во фокусот на буџетот за наредната...

Почнува пленарната расправа по дополнетиот предлог-буџет

Расправата по дополнетиот предлог-буџет за 2020 година кој ги содржи 12-те прифатени амандмани во текот на расправата во Комисијата за финансирање и буџет, а...

Расправа за предлог-законот за употребата на македонскиот јазик

По серијата одржани подготвителни состаноци и седници на кои се разговараше за унапредувањето на состојбата на македонскиот јазик и македонистиката, Советот за македонски јазик,...

Собранието ја почнува расправата за ребалансот на буџетот

Во Собранието од денеска почнува расправата за ребалансот на буџетот за 2019 година. Предлогот за изменување и дополнување на Буџетот е точка на дневен...

Пратениците се скараа за „Рекет“

Собраниската расправа за новите предлози за министри премина во меѓупартиски обвинувања за случајот „Рекет“. Од ВМРО-ДПМНЕ обвинија дека власта е замешана, а од СДСМ...

Владата на седница ќе расправа за реформите во администрацијата

Владата денеска ќе ја одржи редовната 149-та седница со неколку точки на дневен ред од својата програма за работа и од интерес за граѓаните. На...

Започна расправата на Комисијата за надворешни работи во грчкиот Парламент

Комисијата за национална одбрана и надворешни работи на грчкиот Парламент, денеска ја започна седницата на која се разгледува нацрт-законот за „Ратификација на Протоколот кон...

Во Собранието се расправа по барањето за одземање на имунитетот на...

Собраниската Комисија за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска расправа по барањето за одземање на имунитетот на пратеникот Љупчо Димовски, информира МИА. Во рамки на расправата,...