19.8 C
Skopje
21.6.2021 - 1:05

Ознака: распад

Се распадна владејачката коалиција во Италија

Италијанската владејачка коалиција се распадна. Поранешниот италијански премиер, Матео Ренци, изјави дека министрите на неговата партија Италија Вива ќе се повлечат од кабинетот, со што...

ЕУ може да се распадне ако не постои солидарност

Поранешниот германски министер за надворешни работи, Зигмар Габриел, изрази загриженост дека Европската унија (ЕУ) може да се распадне доколку не постои солидарност во борбата...

Макрон повторно предупреди на опасноста од распад на ЕУ

Францускиот претседател, Емануел Макрон, во разговор со претставници од регионални медиуми уште еднаш предупреди на големата опасност од распад на Европската унија, на тој...

Сорос: ЕУ ќе се распадне како Советскиот Сојуз

Доколку ЕУ не се разбуди и не ги препознае внатрешните и надворешните закани, ќе заврши како Советскиот Сојуз, изјави милијардерот Џорџ Сорос, алудирајќи на...

Две третини од Русите тагуваат по Советскиот Сојуз

Дури 66 отсто од Русите жалат поради распадот на Советскиот Сојуз, покажува испитувањето на јавното мислење на рускиот центар „Левада“. Според московскиот весник „Ведомости“, ова...

Италијански министер се сомнева дека ЕУ ќе постои догодина

Европската унија се соочува со егзистенцијална криза и може да се распадне за една година, изјави италијанскиот вицепремиер и министер за внатрешни работи, Матео...