-1.2 C
Skopje
27.10.2021 - 8:51

Ознака: расказ

Краткиот расказ – долг сон што трае 61 година

Смислата на краткиот расказ најдобро ја изразил големиот Борхес во 1974 година, кога во разговор со Ернесто Сабато рекол: „Краткиот расказ е краток сон,...

„Нова Македонија“ повторно го распишува конкурсот за краток расказ

По пауза од една година Објавувањето на краткиот расказ во весниците сигурно не служи за пумпање на тиражите, но факт е дека весникот „Нова Македонија“...

Карантинска приказна од хотелската соба 423

Нешто помеѓу колумна и расказ Откако го објавив текстот за моето првично искуство со патувањево за Тајланд, искрено онака како што го доживеав (иако можеби...

Наградата „Живко Чинго“ за расказот „Гладоморје“

Расказот „Гладоморје“ под шифрата „Квечеруваме“ е добитник на наградата „Живко Чинго“ за 2020 година што Општина Охрид ја доделува по повод одбележувањето на традиционалната...

Македонскиот расказ рамноправен со творештвото на балканските држави

Меѓу застапените автори во грчката „Антологија на балканското расказно творештво“ се и великаните на балканската литература: нобеловците Иво Андриќ и Орхан Памук, како и...

Кој ќе преживее, ќе раскажува

Расказ инспириран од карантинот Се испоразболеа луѓе, еј, како што од памтивек не беше се разболеле. Сместени во огромниот импровизиран болнички шатор, на едно место беа...

Расказ за жителите на водите

Дариа постојано сонуваше да биде принцеза или кралица. Па на кого било или на што било. Важно и најважно да е главна - најглавна. Еден...

Храбри автори што не го штедат времето во кое живееме

Врачени наградите за краток расказ на „Нова Македонија“ Ценејќи го првенствено квалитетот на пристигнатите раскази на годинашниот Конкурс за краток расказ ги избравме најдобрите автори...

Познат добитникот на наградата „Живко Чинго“

Расказот „Пад на системот или како балканските народи сфатија дека Бог можеби и не постои“ е победник на годинашниот конкурс за најдобар расказ, што...

Збор по збор расказ, расказ по расказ – книга!

Заедно учевме и се дополнувавме на овие часови. Воодушевен сум колку брзо девојчињата реагираа на моите сугестии и им даваа свој печат на творбите...